Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #399  
Παλιά 20-02-07, 22:08
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Συγγνώμη αγαπητέ Μιχάλη δεν έχω πρόθεση να προσβάλλω κανέναν αλλά με την συγκεκριμένη συνομιλίτρια μου βγαίνει αυτή η διάθεση λόγω των τοποθετήσεων της. Δηλαδή αν σου έλεγα εγώ πως το αυτοκίνητο ανακαλύφθηκε τον 18ο αιώνα αλλά οδηγοί υπήρχαν από τον 15ο αιώνα πως θα το χαρακτήριζες αυτό; Σοβαρό επιχείρημα αντίθετης άποψης;

Εγώ θα σου σχολιάσω αυτό που θέλεις αλλά να παραδεχτείς το διάτρητο του επιχειρήματός σου περι Ιησού και 3ου αιώνα.

Από ποιά αποσπάσματα διαβάζεις εσύ Ιώσηπο; Που βρήκες εσύ οτι τον παραδέχεται για Μεσσία; Η παράγραφος μετεφρασμένη έχει ως εξής

"Κατά τον καιρό τούτο [επί ηγεμονίας Ποντίου Πιλάτου] έζησε ο Ιησούς, άνθρωπος σοφός. Επειδή ήταν θαυμαστών έργων ποιητής. Και μάζεψε γύρω του πολλούς από τούς Ιουδαίους, ακόμα δε και από τούς Εθνικούς. Και αυτόν, καταδικασθέντα σε σταυρικό θάνατο από τον Πιλάτο με καταγγελία των αρχόντων μας, δεν έπαυσαν να τον αγαπούν οι πρότερον αυτόν αγαπήσαντες. Και μέχρι σήμερα ακόμη δεν εξαφανίστηκε η τάξη των Χριστιανών που πήραν αυτό το όνομα από αυτόν".

Που βλέπεις οτι αναφέρει περι Μεσσία; Μην μας τρελλάνεις.

Αν ήθελαν να πλαστογραφήσουν οι χριστιανοί έναν ιστορικό και να του προσθέσουν κάτι που δεν έχει γράψει δεν θα πλαστογραφούσαν μια παράγραφο, αλλά θα βάζανε 3-4 σελίδες. Η θα κάναν ολοκληρωμένη δουλειά ή δεν θα την κάναν καθόλου.

Και για πες μου το κίνητρο των χριστιανών να πλαστογραφήσουν ένα ιστορικό κείμενο; Ο χριστιανισμός την εποχή που υποθέτεις εσύ οτι έγινε η πλαστογραφία ήταν σε πλήρη άνθηση, είχε εκατομμύρια πιστούς και τίποτα δεν μπορούσε να σαλέψει τα θεμέλια του, και αντίθετη άποψη να υπήρχε την έπνιγαν άνετα χωρίς να υπάρχει ανάγκη να εφεύρουν κείμενα κτλ. Ποιός ο λόγος λοιπόν να πλαστογραφήσουν;
Απάντηση με παράθεση