Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1486  
Παλιά 03-08-16, 13:09
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

@Litsa

Μου προκαλεί εντύπωση που εύχεσαι για γρήγορη επάνοδο του ροβεσπιερ ο οποίος, καίτοι δεν έλεγε τίποτα χρήσιμο, έβριζε με το παραμικρό τον συνομιλητή του. Θα ήταν τίμια η στάση σου εάν ευχόσουν το αντίθετο. Προφανώς επειδή μέσα σου θέλεις να βρίσεις και εσύ η ίδια τους χριστιανούς και κοτεύεις να το κάνεις, εύχεσαι να το κάνει κάποιος άλλος.Αυτό το μίσος για τους συνανθρώπους σου και η μισαλλοδοξία σου εξηγείται βέβαια από όσα μας έχεις πει για την προσωπική σου κατάσταση αλλά λύσεις υπάρχουν. Το αφήνω εδώ μιας και δεν αξίζει να μιλάμε για τον μπαναρισμένο.

Στα του θέματος: είναι σίγουρο ότι τρολάρεις με αυτή την παλαβή εκδοχή. Ήταν εμβόλιμο το θέμα του λογχισμού ενώ ταυτόχρονα το μη σπάσιμο των ποδιών ήταν αλήθεια. Δηλαδή αφού ήταν όλα σκηνοθετημένα γιατί δεν έβαλαν εμβόλιμα και ένα σπάσιμο ποδιών να γίνει πιο φαντεζί? Ότι δεν μας συμφέρει είναι εμβόλιμο.. τα υπόλοιπα είναι αλήθεια και δίνεις εξηγήσεις βασισμένες στην ασχετοσύνη. Με τον ερχομό του θανάτου, τα ερυθρά αιμοσφαίρια την κάνουν για αυτό και οι ιατροδικαστές μπορούν να μιλήσουν και για το πόσες ώρες έχουν περάσει από την ώρα θανάτου, έστω και αν πρόκειται για 2 ή 3 ώρες. Τα ιατρικά που υποστηρίζεις εσύ υπάρχουν μόνο στο μυαλό σου, μόνο και μόνο επειδή έτσι σε συμφέρει.


Τα υπόλοιπα με τις τρομερές ομοιότητες του Χριστού με άλλες θρησκείες είναι άσχετες με το θέμα, δείχνουν βέβαια νομίζω το κόμπλεξ των άθεων και λοιπών μη χριστιανών με τον χριστιανισμό, ισχύουν στο ακέραιο δηλαδή τα όσα λέει ο Jonhkokk σχετικά. Μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο για το πως γίνεται debunk το zeitgeist μπορεί να ξεβρακώσει τον οποιονδήποτε που υποστηρίζει τα παραπάνω. Επίσης, σέβομαι την άποψη του καθηγητή κ. Μπέσγου και του μητροπολίτη αλλά κάτω υπό ποιά ιδιότητα ομιλούν? Οι υπόλοιποι ακαδημαϊκοί? Κι εγώ ξέρω έναν φυσικό που έχει βγάλει 30 papers παραπάνω από τον Νανόπουλο και μάλιστα σε σύγχρονα θέματα και υποστηρίζει τα αντίθετα. Και? Θα μείνω στην άποψη ιστορικών και μάλιστα ιστορικών άλλων δογμάτων, αγνωστικιστών κλπ που μη έχοντας κάποιο συμφέρον υποστηρίζουν ότι ο Χριστός υπήρξε ιστορικά. Η θέση βέβαια του Jonhkokk παραπάνω είναι πολύ σωστή και ιδιαίτερα ψύχραιμη.

ΥΓ. το γεγονός ότι ο μυθικισμός επικεντρώνεται στην ύπαρξη του Ιησού εξηγείται διότι αυτό ως θέμα πουλάει (χωρίς εισαγωγικά) πιο πολύ. Βέβαια στο συνέδριο φάνηκε πως παραβρέθηκαν καμιά 30αριά άτομα μαζί με τους εισηγητές...
Απάντηση με παράθεση