Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1894  
Παλιά 16-03-18, 23:07
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τους χριστιανούς δεν έχω πρόβλημα, αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι αυτοί δε θα έδειχναν σε μένα την ανοχή που δείχνω εγώ σε αυτούς αυτό όμως πάει πακέτο με πίστη τους σε μια και μοναδική αλήθεια, την οποία πίστη εγώ δε συμμερίζομαι... το κατανοώ και πάω παρακάτω. Δεν αισθάνομαι ότι απειλούμαι από την πίστη τους, τουλάχιστον μέσα στο φόρουμ...

Στη ζωή εκτός φόρουμ, τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και η χθεσινή αθώωση του Αμβρόσιου, δυστυχώς αποδεικνύει τι μπορεί να συμβεί όταν δίνονται θέσεις εξουσίας σε μισαλλόδοξα άτομα (αναφέρομαι και σε αυτούς που τον αθώωσαν).
Κατ'αρχάς μην μας βάζετε όλους τους Χριστιανούς στο ίδιο τσουβάλι, υπάρχουν και μερικοί με λογική (supposedly i'm one of them :P). Προσωπικά με ενοχλεί λιγότερο ένας μη χριστιανός που θα ρίξει χριστοπαναγίες(άλλωστε κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με τη βλακεία) από ένα χριστιανό που θα σφετεριστεί το όνομα των ιερών προσώπων για να δώσει κύρος στις ανόητες,συμφεροντολογικές ή μη, απόψεις του.

Η αλήθεια είναι ότι ο χριστιανισμός σαν επίσημη θρησκεία με τον τωρινό τρόπο εκδήλωσης της πίστης είναι ή έχει αρχίσει να γίνεται νεκρός. Περίεργο για μια θρησκεία που βασική προσδοκία της είναι η ανάσταση νεκρών

Η εκκλησία από χώρο προσευχής και πνευματικής μόρφωσης έχει γίνει ένας απλός χώρος συγκέντρωσης, μια λέσχη σχεδόν κενού περιεχομένου για μένα. Κάποιος μπορεί να με πει τεμπέλη ή ότι αλλάζω την θρησκεία μου κατα το πως με βολεύει, ο Θεός όμως είναι παντού, αν κάποιος θέλει να προσευχηθεί μπορεί να το κάνει παντού.Άλλωστε δεν είναι λίγοι αυτοί που βρήκαν μέσω της προσευχής την ηρεμία μέσα στις φυλακές, ανάμεσα σε βιαστές,δολοφόνους,ληστές και παράλληλα δεν είναι λίγοι αυτοί που ενώ ζούσαν μέσα στην εκκλησία,<<εκπροσωπούσαν>> τον Θεό, κατέληξαν να καταδικαστούν και να βρεθούν τελικά οι ίδιοι στις φυλακές.

Ότι και να πείτε για περιπτώσεις όπως τους αμβρόσιου είναι σπατάλη του χρόνου σας. Είναι ιδεολογικά νεκροί άνθρωποι, εκπρόσωποι ενός νεκρού τρόπου πίστης μέσω της εξουσίας που τους δίνεται. Οι δεσμοι τους με την χριστιανική πίστη είναι κομμένοι, καθώς αυτή δίδαξε το <<όλοι>> έναντι του <<ή εμείς ή κανείς>>. Συνεπώς ποιος ο λόγος να πασχίζει κανείς ενάντια σε κάτι ετοιμοθάνατο, ποιος έχει την όρεξη και χρόνο να σπαταλήσει για να κάνει κάτι τέτοιο?
Απάντηση με παράθεση