Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1090  
Παλιά 13-10-13, 14:53
Το avatar του χρήστη Ogygos
Ogygos Ο χρήστης Ogygos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2005
Περιοχή: Ελλάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Απ' ότι έχω καταλάβει η θεωρία των Μυθικιστών είναι ότι ο Ιησούς δεν υπήρχε ως πραγματικό ιστορικό πρόσωπο. Δεν θα αναφερθώ στα πολλά επιχειρήματα των αντιπάλων της θέσης αυτής. Βέβαια συνολικά σημασία έχει και η ιστορικότητα ή μη του Ιησού, αλλά και η θεϊκότητα ή μη του ιδίου προσώπου.

Ένα βασικό πρόβλημα με τους Μυθικιστές είναι ότι αγνοούν πάρα πολλά πράγματα που σχετίζεται με την προέλευση και εξέλιξη της Χριστιανικής θρησκεία. Έχω την εντύπωση ότι ιδεολογικά είναι υλιστές οι οποίοι έχουν εγκλωβιστεί σε ένα τρόπο σκέψης που σχετίζεται με το σύγχρονο επιστημοκοεϊδές κοσμοείδωλο. Τι λέει αυτό; Λέει ότι θεός δεν υπάρχει. Ο άνθρωπος μέσω των επιστημονικών νόμων και της εξέλιξης εξελίχθηκε τυχαία από τους πιθηκοναθρώπους πριν από εκατομμύρια χρόνια. Εξωγήινοι δεν υπάρχουν ή αν υπάρχουν βρίσκονται τόσο απόμακρα που δεν επισκέφτηκαν ποτέ την Γη και έτσι δεν επέδρασαν ποτέ στην εξέλιξη του πολιτισμού ή των θρησκειών.

Τα διάφορα μεγαλιθικά μνημεία μπορούν να εξηγηθούν ως τάφοι(πυραμίδες) ή θρησκευτικοί χώροι λατρείας θεοτήτων που πηγάζουν από παραισθήσεις ή δεισιδαιμονιών των ντοπίων. Έτσι αυτός ο θρησκευτικός παραλογισμός των ανύπαρκτων θεών ή "θεών" τους οδήγησε να αφιερώσουν άπειρες ώρες πνευματικής και χειρονακτικής εργασία για να τελειοποιήσουν τεχνικές και να αναγείρουν μνημεία όπως οι πυραμίδες ή μεγαλιθικά μνημεία στο Καρνάκ ή το Στόουνχεντζ.

Η φύση η ιστορία και η θρησκείες μπορούν έτσι να εξηγηθούν με βάση λοιπόν αυτό το πλαίσιο με δεδομένα επιστημών όπως η φυσική, τα μαθηματικά, η παλαιοανθρωπολογία, η αρχαιολογία, η ψυχολογία και πάει λέγοντας.

Έτσι έρχονται λοιπόν οι Μυθικιστές ή οποιοιδήποτε μυθικιστές και με προαπαιτούμενα τα παραπάνω εστιάζουν σε ένα σημείο του χρόνου και χώρου και το μελετούν με βάση αρχαίες πηγές αποκομμένο από το περιβάλλον.


Καταλήγοντας εγώ θέλω να ρωτήσω πως εξηγούν οι Μυθικιστές τις σχέσεις του Χριστιανισμού με επιστημονικές γνώσεις πολύ υψηλού επιπέδου; Από που προήλθαν; Από τους Ρωμαίους; Θα ήταν κωμικά αν το πίστευε αυτό κανείς. Στο θέμα των αρχαίων θρησκειών και του Χριστιανισμού υπάρχει ένα τεράστιο πλέγμα που σχετίζεται με ουράνια καταγωγή αλλά και δυνάμεις και επιδράσεις που η κατεστημένη ορθολογιστική σύγχρονη επιστήμη δεν μπορεί να αγγίξει.
__________________
ΙΗΣΟΥΣ = ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = 888
Απάντηση με παράθεση