Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1668  
Παλιά 18-09-16, 14:26
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8
Ρε αδερφέ σε παρακαλώ, με το που αναγνωρίζεις (έστω υποθετικά) τα ευαγγέλια ως ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, αμέσως και αυτομάτως έχεις και ιστορικές αναφορές για τον Ιησού.
Τα αναγνωρίζω ως ιστορικά (κάνω μια αναγκαστική σύμβαση δηλ. υποθέτω πως είναι ιστορικά), ακριβώς για να ελέγξω αυτές τις ιστορικές αναφορές για το συγκεκριμένο πρόσωπο. Διαφορετικά, δεν μπορώ να ελέγξω την ιστορικότητα του ανθρώπου αυτού. Εσύ μπορείς να ελέγξεις την ιστορικότητα ενός ανθρώπου, αν δεχτείς πως όσα λέγονται γι' αυτόν είναι παραμύθια ; Κουβέντα κάνουμε, συζήτηση ...

Λέω ... ας υποθέσουμε πως αυτά τα κείμενα είναι αυθεντικά, ιστορικά ντοκουμέντα. Για να δούμε ... τι λένε ; τι περιγράφεται εκεί μέσα, από ανθρώπους που υποτίθεται πως ήταν μαθητές και σύγχρονοι του Ιησού ; Πώς περιγράφουν τα υποτιθέμενα ιστορικά γεγονότα ; Έχεις ακούσει για την εις άτοπον απαγωγή ;

Θα σου άρεσε να πω ... "'ντάξει παιδιά, ο Ιησούς είναι μούφα γιατί και τα ευαγγέλια που τον περιγράφουν είναι παραμύθια" ;

Ήδη σου έχω κάνει κάποιες ερωτήσεις, κι ενώ εγώ απαντάω στις δικές σου με όλη την καλή διάθεση, εσύ τις δικές μου τις ερωτήσεις τις κάνεις γαργάρα. Γι' αυτό σου λέω ... άστο καλύτερα ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CERT : 18-09-16 στις 14:39
Απάντηση με παράθεση