Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #524  
Παλιά 20-04-07, 18:39
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από real scientist
Δυστυχώς, στην περίπτωση των αρνητών της ιστορικότητας του Ιησού καμία λογική σκέψη
δεν είναι επαρκής για να ανατρέψει την θρησκοληπτική, στην ουσία άποψή τους.
Δε σου ζήτησε κανείς να μου ανατρέψεις την "θρησκοληπτική" μου άποψη αλλά απλά να μου
ανατρέψεις τα επιχειρήματα που σου παρουσιάζω. Όταν λοιπόν για παράδειγμα λέμε ότι η
παράγραφος του Ιώσηπου είναι πλαστή και εμβόλιμη αυτό δεν είναι "θρησκοληπτική" άποψη
ούτε προϊόν άθλιας αντιχριστιανικής προπαγάνδας αλλά ένα πραγματικό γεγονός που ακόμη
και εσύ το παραδέχθηκες.

Κοίτα , επειδή βλέπω πως ο τρόπος που εκφράστηκες σε αυτό το σημείο δείχνει ότι συμμετέχεις
στο φόρουμ για να ανατρέψεις απόψεις. . . κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Σκοπός μας είναι να
ανταλλάξουμε απόψεις να αναζητήσουμε περισσότερο να αναδείξουμε την αλήθεια και τέλος
να διασκεδάσουμε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από real scientist
καμία άλλη εξήγηση δεν μπορεί να δοθεί, στο πως συνεχίζει κάποιος να
αρνείται την ύπαρξη του Ιησού μετά από τέτοιο πλήθος αποδείξεων.
Η εξήγηση είναι απλή και δίπλα σου. Δεν υπάρχει πλήθος ακλόνητων αποδείξεων αλλά
πλήθος από δήθεν σοφιστίες και παραχαραγμένες μαρτυρίες.
Ένας θεός που μπαίνει στον κόπο να κατέβει στην γη και να διδάξει θα όφειλε να
έδεινε πλήθος ακλόνητων αποδείξεων και να έγραφε με το χεράκι του και ένα δυο βιβλία.
Το ότι ον αγνοούν όλοι οι ιστορικοί που έζησαν στην εποχή του και δεν αξιώθηκαν
να γράψουν ούτε μισή παράγραφο αυτό είναι μάλλον θεική αστοχία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από real scientist
παράπλευρες συνέπειες (επιρροή του Χριστού στην θρησκεία,
φιλοσοφία, τέχνη, πολιτική, νομοθεσία, ηθική κ.α.)οι οποίες δεν έχουν κοινωνιολογική εξήγηση χωρίς
την ύπαρξη μιας ιδιαίτερα αξιόλογης φυσιογνωμίας που τις προκάλεσε.
Αυτό που λες δεν ισχύει. Η κλασική ελλάδα με τις παράπλευρες συνέπειές της, και με
μια πληθώρα θεών, μπόρεσε εξίσου να προκαλέσει και να προκαλεί αναταράξεις σε
όλες σχεδόν τις επιστήμες και τέχνες που προανέφερες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από real scientist
χρησιμοποιώντας μια στείρα επιχειρηματολογία (δηλαδή επιχειρηματολογία που δεν παραπέμπει
σε έρευνες διακεκριμένων ιστορικών, αλλά είναι προϊόν άθλιας αντιχριστιανικής προπαγάνδας).
Εδώ είσαι σε πολυεπίπεδο βαθμό λάθος.
Ότι δεν παραπέμπει σε διακεκριμένους ιστορικούς είναι "στείρο",
και ότι παραπέμπει σε διακεκριμένους ιστορικούς δεν είναι "στείρο" αλλά "γόνιμο".

Εγώ θα έλεγα πως, ότι αντέχει στην σκληρή κριτική και παράγει περισσότερη γνώση είναι γόνιμο.
Ότι δεν αντέχει σε σκληρή κριτική, ούτε καν σε κριτική, ούτε καν σε ερωτησούλες, αλλά ότι δεν
μπορεί να αντιμετωπίσει το ονομάζει "άθλια αντιχριστιανική προπαγάνδα" τότε είναι στείρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από real scientist
Δόθηκαν οι τίτλοι και οι ιστοσελίδες των μελετών αυτών, χωρίς να δοθούν
λεπτομέρειες για τα περιεχόμενά τους επειδή . . .
Αυτό είναι πρόβλημα real scientist που πρέπει να επιλύσουν δημιουργικά στο φόρουμ οι απολογητές,
λυπάμαι, δε φταίω εγώ σε αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από real scientist
. . . επειδή πρόκειται για περισπούδαστα έργα που βασίζονται σε κλιμακωτή και αλυσιδωτή επιχειρηματολογία,
της οποίας η κεντρική ιδέα είναι το αδιαμφισβήτητο της ιστορικότητας του Ιησού.
Αυτές τις κλιμακωτές και αλυσιδωτές επιχειρηματολογίες που δεν μπορούν να εξηγήσουν απλά
πράγματα να φοβάσαι. Πολύ φοβάμαι πως το πρόβλημά σου είναι πως ταυτίζεις αυτό που επιθυμείς
να είχε γίνει με το πραγματικό

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από real scientist
Είναι κατασκευασμένα να εντυπωσιάζουν τους αδαείς και τα παιδία των 16 ετών (και κάτω).
Υποτιμάς τις διανοητικές ικανότητες των νεαρών ατόμων, των εφήβων και των ανυποψίαστων συνανθρώπων μας.
Απάντηση με παράθεση