Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #233  
Παλιά 01-08-06, 09:40
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Φίλε Quest for truth
Ἡ συζήτησή μας μπορεῖ νὰ κάνει « ἀτέρμονους κύκλους » καὶ νὰ μὴν πείθει κανέναν ἀλλὰ τὸ λιγότερον ποὺ κάνει – καὶ πρέπει νὰ τὸ ἀποδεχθείς - εἶναι ἡ ἐνημέρωση , καθῶς καὶ δυνατότητα νὰ ἀκούγονται πολλὲς ἀπόψεις .
Γιὰ τὰ σχόλιά σας στὸ δεύτερο μήνυμά μου , θὰ εἴχατε δίκιο ἄν μου λέγατε ὅτι τὰ γεγονότα ποὺ περιγράφονται εἶναι ψευδὴ καὶ ὡς ἐκ τούτου αὐτά ποὺ περιγράφονται ἔχουν συμβολικότητα .
Γιὰ τὰ σχόλιά σας στὸ πρῶτο μου μήνυμα , ἄν προσέξατε καλῶς ἀναφέρω – καὶ εἶναι πιστεύω κατανοητὸν – τὶ εἶναι δικό μου – σὰν ἐπιχείρημα – καὶ τὶ μεταφέρω ὡς ἀντιγραφή .
1. Ἄν ἀκολουθήσω καὶ ἐγὼ τὸν τρόπο σκέψης σου νομίζω θὰ χαθεὶ κάθε ἀξιοπρέπεια καὶ ἀπὸ τοὺς δυὸ μας .Τὰ Εὐαγγέλια δὲν μοὺ λένε ὅτι κρατοῦσαν κάτι τέτοιο ( δίχως νὰ τὸ ἀποκλείω ) ἄν καὶ μπορῶ νὰ ἀποδεχθῶ ὅτι μᾶλλον δὲν κρατοῦσαν .
2. Ἡ ἀναφορὰ εἶναι γιὰ τὸν Τάφο καὶ ὄχι γιὰ τὸ Ἅγιο Φῶς . Ἡ ἄγνοια τοῦ Τάφου ὑπάρχει γιατὶ ὁ χῶρος ἐχρησιμοποιήθει ἀπό τοὺς Ἰουδαίους ὡς « χωματερή » καὶ ἀπὸ τοὺς Ρωμαίους γιὰ τὴν ἀνέγερσιν Ναοὺ τῆς Ἀφροδίτης . Οἱ λόγοι εὐνόητοι.
3. Τὸ τροπάριο -ὅπως κάθε τροπάριο – δὲν « κατασκευάζεται » γιὰ νὰ ἐπιβάλη κάτι –σύμφωνα μὲ τὴν λογική σας - ἀλλὰ νὰ ὑμνήσει κάτι ποὺ ἔχει γίνει ἤ ὑπάρχει .
4. Δὲν προβάλω τὸ ἴδιο ἐπιχείρημα δύο φορές , ἐκτὸς ἄν ἐσεῖς θέλετε νὰ παραβλέψετε τὴν μαρτυρία τοῦ Ἰωάννου τοῦ Δαμασκηνοῦ . Ἡ μεταφορὰ τοῦ σχετικοῦ ὕμνου – πιστεύω εἶναι πολὺ κατανοητὸς - ἄν σᾶς δυσκολεύει –δὲν σᾶς δίνει καὶ τὸ δικαίωμα νὰ χαρακτηρίζετε τῆν γλῶσσα τοῦ Ἰωάννου τοῦ Δαμασκηνοῦ ὡς «μισο-νεοελληνιστι-μισο-αρχαίζουσα » - νὰ τὸ ζητούσατε νὰ παρατεθεῖ ὅπως ἐπιθυμῆτε , καὶ ὄχι νὰ βρήτε τὴν εὐκαιρία νὰ κατηγορήσετε τοὺς παπάδες καὶ ἐμέ ὅτι προσπαθῶ νὰ παραπλανήσω τοὺς ἀναγνώστας του forum .
5. Φίλε μου δὲν εἶναι ἀνάγκη μὲ αὐτὸ τὸν τρόπο νὰ δίχνεις τὴν ἀσχετοσύνη σου ἤ τὴν ἄγνοιά σου . Μιὰ ἐρώτηση –ἴσως λίγο ἄσχετη – γιατὶ ἀνάβουμε κανδήλι – πολλές φορὲς - « ἀκοίμητο » ἐπάνω στοὺς τάφους τῶν προσφιλῶν κεκοιμημένων μας ;
Μπὲς καὶ σὲ μιὰ ἐκκλησιὰ δὲν θὰ πέση κανένα καντήλι πάνω σου .
( Φιλική συμβουλὴ καὶ ὄχι εἰρωνία ) .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη polykarpos : 01-08-06 στις 09:41
Απάντηση με παράθεση