Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1495  
Παλιά 06-08-16, 15:53
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

[QUOTE]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις σηκώθηκε στο mythikismos.gr το κομμάτι της εργασίας μου για τις ανάγκες του 1ου Πανελλαδικού Συνεδρίου για τον Μυθικισμό, που αφορά το άρθρο-ντοκουμέντο του μητροπολίτη Αττικής Νικοδημου στη Ραδιοτηλεόραση του 1969 (τ. 9ης Μαρτίου).

Σε αυτό, ο μητροπολίτης Αττικής υποστηρίζει -ανάμεσα στα άλλα- πως "ο Ιησούς απουσιάζει από την ιστορία" και πως το χωρίο του Ιώσηπου για τον Ιησού είναι αμφισβητήσιμο.
Ότι θα ψάχνατε για συμμάχους ακόμα και στις τάξεις των χουντικών... ε, δεν το περίμενα! Ο μακαρίτης πλέον Νικόδημος Γκατζιρούλης ανακηρύχθηκε μητροπολίτης Αττικής το 1968, ακριβώς επειδή είχε καλές σχέσεις με το δικτάτορα Παπαδόπουλο. Δε χάρηκε το θρόνο για πολύ, μετά την πτώση της χούντας, καθαιρέθηκε.

Θα μου πείτε, οι πολιτικές απόψεις κάποιου δεν έχουν σημασία, κι όμως, οι συγκεκριμένες ακραίες και σκουριασμένες απόψεις λένε πολλά για το ποιόν του ανθρώπου που τις ενστερνίζεται.

Όσο για το άρθρο του, είναι καθαρά θεωρητικό, πετάει μια κουβέντα χωρίς να παραθέτει αποδείξεις. Δε με πείθει.

Για το χωρίο του Ιώσηπου: Ναι, αμφισβητήθηκε, υπήρξαν προσθήκες, αλλά ακόμα και μετά την αφαίρεσή τους, πάλι γίνεται λόγος για κάποιον Ιησού που ήταν σοφός και είχε οπαδούς. Έχω απαντήσει και εδώ http://www.metafysiko.gr/forum/showp...postcount=1477

.................................................. .................................................. ......
Litsa

Παράθεση:
1. Απ την εποχή της Ρωμαικής Αυτοκρατορίας, ας πούμε απ το 50 π.χ εως και 300 μ.Χ, όταν τα ταξίδια και η μετεγγατάσταση ήταν σχετικά εύκολο και κάπως πιο ασφαλές,
οργίαζε στις μεγαλες πόλεις το φαινόμενο της εμφάνισης νέων θεοτήτων, θρησκειών αιράσεων κλπ κλπ. Δε ξέρω και γω πόσα ονόματα θεοτήτων έχουν καταγραφεί απ την ιστορία
Η ιστορία του πως γινόταν η εισαγωγή μιας νέας θεότητας στην Ρώμη ας πούμε είναι πολύ ενδιαφέρουσα, με δυο λόγια, χρειάζοταν μια ομάδα από "μυημένους" και μια
κοινωνία που να βράζει στην προκατάλληψη και δεισιδαιμονία. Μέσα σε αυτό το περιβάλλον οι διάφορες ομάδες μυημένων έκαναν "θαύματα" και άλλου είδους απάτες εντυπωσιασμού
και αισχροκερδούσαν εις βάρος του απλού αμόρφωτου λαού.

2. Διαβάζοντας τις ιστορίες των ευαγγελίων, έχουμε μια εικόνα - αφήγηση- που μας θυμίζει πολύ έντονα τις περιπέτειες των διαφόρων θαυματοποιών.

3. Στην εποχή του Μ.Κωνσταντίνου, δώθηκε η κατεύθυνση για μια Αυτοκρατορία, Ένας Αυτοκράτορας, Ένας θεός, Μια θρησκεία.
Επιλέχθηκε η Χριστιανική θρησκεία που ξέρουμε και ως άγια κείμενα τα ευαγγέλια (τα οποία όμως περιγράφουν κάποια περίεργα πράγματα)
Τα Ευαγγέλια ωραιοποιήθηκαν με ιερά κηρύγματα και φιλοσοφικές θέσεις αν και σήμερα όποιος έχει μια μικρή έστω επαφή με φιλοσοφία εκείνης της εποχής
αντιλαμβάνεται πως τα ιερά κείμενα είναι πολύ φτωχά και πρόχειρα σε φιλοσοφικό περιεχόμενο.

4. Στο ερώτημα αν υπάρχει ιστορικό πρόσωπο Ιησούς, απαντώ πως, δεν υπάρχει επειδή απουσιάζουν ιστορικές αναφορές στο πρόσωπό του.
Πιστέυω όμως πως τα ευαγγέλια και οι πράξεις Αποστόλων περιγράφουν γεγονότα της εποχής και πιθανότατα να υπήρξαν "πολλοί Χριστοί" που δρούσαν
στην περιοχή της Παλαιστήνης καθώς και σε άλλες επαρχίες της Ρ.Α.

5. Οι διάφοροι αυτοί Χριστοί έκαναν "θαύματα" και κάποια στιγμή κάποιο ιερατείο σκέφτηκε να κάνειο το πιο σπουδαίο θαύμα, το αναστάσιμο,
Καλύτερα θα ήταν να λέγαμε ότι, αναστάσιμο θαύμα θα έπρεπε να φιλοδοξούσαν να κάνουν πολλές θρησκείες και πολλούς αιώνες πριν.
Τέλος πάντων, από ένα σημείο και μετά, γίνεται φανερό απ την διήγηση των γραφών πως , επιλέγουν ένα "λεβέντη" θαυματοποιό.
Σε γενικές γραμμές συμφωνούμε στα 1, 2, 3 και 4.
Η διαφορά μας έγκειται στο 5. Εσύ πιστεύεις ότι επρόκειτο για ένα κακομοίρη ανώνυμο, μέλος μιας σπείρας απατεώνων που έστησαν μια εικονική σταύρωση. Εγώ πάλι, πιστεύω ότι ο πρωταγωνιστής της ιστορίας λεγόταν Ιησούς, ήταν αξιόλογος άνθρωπος, με αυτά που έλεγε μπήκε στο μάτι των Ρωμαίων και τελικά πέθανε πάνω στο σταυρό.

Από τη στιγμή που συμφωνούμε ότι δεν υπήρξε ανάσταση, η διαφωνία μας είναι αμελητέα. Κι αυτό γιατί η βάση του Χριστιανισμού είναι η ανάσταση, η απόδειξη δηλαδή ότι ο Ιησούς ήταν θεός. Εάν κάποιος θέλει να χτυπήσει το Χριστιανισμό, εκεί πρέπει να εστιάσει (αν και προσωπικά, αντιτίθεμαι σε οποιαδήποτε συλλογική προσπάθεια προσβολής οποιασδήποτε θρησκείας, άσχετα αν εγώ δεν πιστεύω πουθενά )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Deadite : 06-08-16 στις 15:55
Απάντηση με παράθεση