Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #477  
Παλιά 07-03-07, 22:49
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Valtoxionokota
Το αβατον πριν μερικα χρονια ειχε δημοσιευσει μια πολυ καλη ερευνα πανω στον Ιησου δυστηχως ειμαι εκτος Ελλαδος και δεν μπορω να σας το μεταφερω. Το συμπερασμα της ερευνας ελεγε για εναν Ιησου ο οποιος ηταν ενας σοφος δασκαλος της εποχης του. Εγω για να ειμαι ειλικρινης το πιστευω αυτο.
Εγώ έχω βαρεθεί να συναντάω έρευνες που δεν διαθέτουν ούτε μισό στοιχείο, ούτε μισή φρέσκια ιδέα.
Κάθεσαι, το διαβάζεις και μετά που το διάβασες κλαις για τον χρόνο που έχασες να διαβάζεις αστήρικτες ανοησίες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Valtoxionokota
Μου φενεται πολυ δυσκολο να δημιουργησεις μια θρησκεια απο το πουθενα να φτιαξεις μια ιστορια να την εξαπλωσεις να φτιαξεις μερικα ευαγγελιακια, να την προωθησεις σε ολο το κοσμοκτλ κτλ
Μη σου φαίνεται καθόλου δύσκολο. Όλες οι θρησκείες κάπως έτσι ξεκίνησαν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Valtoxionokota
Γνωμη μου ειναι οτι ο Ιησους ηταν θυμα εκμεταλλευσης και διαστρεβλωσης της διδασκαλιας του
Προσπάθησε να μην κολλάς υπερβολικά μόνο σε μία υπόθεση μόνο και μόνο επειδή κάτι μέσα σου
σε λέει πως αυτή η υπόθεση είναι σωστή. Σκέψου τίμια και αναρωτήσου ΓΙΑΤΙ σου αρέσει αυτή η γνώμη ;
Τι σε κάνει να επιμένεις ; Συνέκρινέ την τίμια με άλλες εναλλακτικές «γνώμες» και αναζήτα στοιχεία.
Σκέψου, αν εσύ ήσουν ένας απατεώνας και ήθελες αύριο να δημιουργήσεις μια θρησκεία και να ξεγελάσεις
τον κόσμο, τι θα έκανες και τι θα έλεγες για να πετύχεις τον σκοπό σου ;

Αν διαβάσεις προσεκτικά το παραπάνω μου μήνυμα (το #497) απαντάει σε όλον τον προβληματισμό σου.
Απάντηση με παράθεση