Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #476  
Παλιά 07-03-07, 22:11
Valtoxionokota Ο χρήστης Valtoxionokota δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Μηνύματα: 238
Cool

Απλα εγω πιστευω οτι οσα επιχειρηματα εχουν οι υποστηρικτες του Ιησου αλλα τοσα εχουν και οι αρνητες του. Δεν ειναι λιγο δυσκολο να στησεις ενα επιχειρημα η περισσοτερα βασισμενος μονο στη καταριψη των επιχειρηματων της αλλης πλευρας?

Το αβατον πριν μερικα χρονια ειχε δημοσιευσει μια πολυ καλη ερευνα πανω στον Ιησου δυστηχως ειμαι εκτος Ελλαδος και δεν μπορω να σας το μεταφερω. Το συμπερασμα της ερευνας ελεγε για εναν Ιησου ο οποιος ηταν ενας σοφος δασκαλος της εποχης του. Εγω για να ειμαι ειλικρινης το πιστευω αυτο.

Μου φενεται πολυ δυσκολο να δημιουργησεις μια θρησκεια απο το πουθενα να φτιαξεις μια ιστορια να την εξαπλωσεις να φτιαξεις μερικα ευαγγελιακια, να την προωθησεις σε ολο το κοσμοκτλ κτλ

Κατι τετοιο ακομα και στις μερες μας θα απαιτουσε κατι πολυ παραπανω απο αριστη γνωση ψυχολογιας, οργανωσης και πολυ περισσοτερο διαθεση πορων (ειτε οικονομικης φυσεως ειτε με μορφη ανθρωπινου δυναμικου). Για αυτο αποριπτω χωρις δευτερη σκεψη την δημιουργια της χριστιανικης θρησκειας απο το ρωμαικο κρατος (που εχει ειπωθει πολλακις) για το συμφερον του. Ακομα και αν υπηρχε μια μυστικη υπηρεσια των ρωμαιων που σχεδιαζα χρονια κατι τετοιο ειχαν αριστη γνωση ψυχολογιας του πληθους, προπαγανδιστικων μεθοδων και διεθεταν το μεγαλυτερο μπατζετ στην ιστορια της Ρ.Α ακομα και τοτε ενα τετοιο εγχειρημα μοιαζει αδυνατο, ακομα και στις μερες μας χωρις να στηρικτει καπου που εχει βασει, χωρις να παρει κατι (μια διδασκαλια-κοσμοθεωρια) να του αλλαξει τα φωτα και το προωθησει ως μια θρησκεια χωρις επισης να λογαριασει και τις συνεπειες.

Οσο για τις Αγιες Γραφες... Οσο νοημα εχουν οι προφητειες του Νοστραδαμου αλλο τοσο εχουν οι Αγιες Γραφες. Ειναι λιγο ανοητο να στηρικτουμε σε τετοια βιβλια για να αποδειξουμε οτι ο γιος του Θεου κατεβηκε στη Γη. Ειμαι σιγουρος οτι αν συνεβαινε κατι τετιο η αποκαλυψη του ιωαννη δεν θα ηταν γεματο απο τερατακια με 100 κεφαλια και 500 χερια...

Ισως θα επρεπε να σκεφτουμε γιατι και πως θα μπορουσε να κατασκευαστει μια θρησκεια.Το γιατι ισως ειναι ευκολο να απαντηθει. Αλλα το πως ειναι αδυνατον.

Γνωμη μου ειναι οτι ο Ιησους ηταν θυμα εκμεταλλευσης και διαστρεβλωσης της διδασκαλιας του. Η αληθεια ειναι σιγουρα δυσκολο να φανει και αμφιβαλλω αν φανει κιολας.Και το τελευταιο ευρημα στο Ισραηλ ενισχυει αυτη την αποψη. Οτι ο Ιησους δεν ηταν τιποτα αλλο παρα ενας σοφος δασκαλος που για τις αποψεις του πληρωσε με τη ζωη του αφου ξεσηκωσε το εβραικο ιερατειο. Εσεις τι λετε για αυτη την αποψη?

Υ.Γ δεν πειραζει αστα τα προβατακια
__________________
My mask of sanity is about to slip
Απάντηση με παράθεση