Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1701  
Παλιά 19-09-16, 11:08
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγάλο μπέρδεμα έχεις στο μυαλό σου φίλε μου ... και δεν έχω ούτε τον χρόνο, ούτε και την διάθεση να σε ξεμπλέξω. Απλά, κάτσε και διάβασε τι γράφεις.

Παντελώς άσχετο παράδειγμα.

Όχι, είναι σωστές οι πηγές των Συναξαριστών και της ΟΟΔΕ.
Δεν σου έδωσα πηγή οοδέ,σου έδωσα πηγή επιστήμονα,ο οποίος μάλλιστα πέθανε δεκαετιες πριν από την δημιουργία της οοδέ.

Το μόνο μπέρδεμα που βλέπω είναι το δικό σου που δεν μπορείς να παραδεχθείς ότι έκανες λάθος.Ξέρω,όταν είμαστε σίγουροι για κάτι το οποίο αποδεικνύεται λάθος,ο λογισμός κλονίζεται.Το θέμα είναι αν θα παραδεχθείς το λάθος και θα προχωρήσεις ή αν θα συνεχίζεις να λές ψέματα στον εαυτό σου.Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις,ωστόσο εγώ προσωπικά είμαι αρκετά νέος και έχω άπειρα πράγματα να μάθω.Σε κάποια ερωτήματα στη συζήτηση αυτή παραδέχομαι πως ίσως να απάντησα απότομα,χωρίς αρκετή σκέψη και επαρκή στοιχεία.

Αυτές οι απαντήσεις όμως που σου έδωσα,είναι πλήρεις και καταρρίπτουν τις τελευταίες ερωτήσεις-σφαίρες προς τα ευαγγέλια και την ιστορικότητα του Χριστού.Και επίσης δεν κάνω τουλάχιστον μέχρι στιγμής το λάθος που κάνεις εσύ:επειδή διάβασες 3-4 φιλοσοφίες πνευματικών ανθρώπων,νομίζεις ότι τις κατανόησες και ότι τις ακολουθείς.Είναι το ίδιο με έναν φανατικό χριστανό που επαναπαύεται επειδή έχει μάθει απ'εξω τα ευαγγέλια.Ο Σωκράτης έλεγε,ότι όσο ζει κάποιος,συνεχίζει να μαθαίνει,άρα και να κάνει λάθη(που δημιοργούνται από την άγνοιά του για αυτό που πρόκειται να μάθει).Αν θεωρείς ότι είσαι σε ανώτερο πνευματικό επίπεδο από τον Σωκράτη και δεν κάνεις λάθη τότε σου ζητώ συγνώμη,δεν έπρεπε εξ αρχής να μπω στη συζήτηση,γιατί ο ουρανός είναι πράσινος και ο ήλιος φέρνει ψύχρα.
Απάντηση με παράθεση