Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #79  
Παλιά 19-01-06, 09:33
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι σου έχει πει προσωπικά αλλά το πλασσάρει ως μια απάτη, άσχετα με την πιθανή εξήγησή του. Συμφωνώ για τις εμπορικές εκμεταλλεύσεις και τα συναφή αλλά δεν πρέπει αυτά και μόνο να μας κάνουν να νομίζουμε ότι είναι απάτη και τίποτε άλλο. Συμφωνώ και για τον Ειρηναίο αλλά και πάλι, εάν πρόκειται περί θαύματος, είμαι σίγουρος πως δεν γίνεται για το χατήρι του κάθε Ειρηναίου.
Έχω μιλήσει με ανθρώπους που βρέθηκαν στο Ναό της Αναστάσεως, έχω μιλήσει με μάρτυρες αυτόματης ανάφλεξης κεριών και καντηλιών και που ποτέ δεν βγήκαν να το κάνουν θέμα αποσκοπώντας σε εμπορική εκμετάλλευση ή διαφήμιση. Το τι αποδεικνύει τώρα για τους ανθρώπους η αφή του Αγίου Φωτός είναι μια άλλη ιστορία. Κάποιοι το βλέπουν ως την απόδειξη της ανάστασης του Χριστού, άλλοι ως την απόδειξη για την ύπαρξη του Θεού και της μετά θάνατον ζωής, κάποιοι άλλοι θεωρούν ότι παίρνουν ελπίδα για τους δικούς τους λόγους ο καθένας.
Και, ως γνωστόν, όταν ασχολιόμαστε με τις ελπίδες των ανθρώπων, πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί, είτε είμαστε ταγοί της εκκλησίας είτε ερευνητές...
Απάντηση με παράθεση