Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #748  
Παλιά 06-02-10, 21:30
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι έτσι οχι επειδή το λέω εγώ αλλά επειδή το γράφουν και το λένε άλλοι πιο μεγάλοι...ψάξε να τους βρεις όπως τους βρήκα και εγώ.
Απο εκεί και πέρα τα παραπάνω που υπερασπίζεσαι σαφώς και τα υπερασπίζονται και άλλοι πολλοί για διάφορους λόγους...ψάξε να τους βρεις και αυτούς.
Νομίζω πως περί ιστορικότητας είσαι απόλυτη γιατί ποτέ δεν είχες τον λόγο να το ψάξεις. Συνδέεις την ιστορικότητα με την ποιότητα και βάση της διδασκαλίας που ενστερνίζεσαι και καλά κάνεις αλλά είναι διαφορετικό το να κλείνεις το θέμα χωρίς έρευνα και να είσαι απόλυτη σε αυτό και άλλο το να ακολουθείς συστηματική έρευνα για να καταλήξεις κάπου. Όσο για το τι ισχύει τελικά, μην ανησυχείς η Αλήθεια, ασχέτως σε ποιά πλευρά ανήκει, κάποτε θα παρουσιαστεί

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να αμφισβητείς οτιδήποτε υπάρχει πέρα απο αυτό που βλέπεις θεωρείται ανοησία
Το ίδιο ισχύει κι όταν αποδέχεσαι απροβλημάτιστα οτιδήποτε σου λένε κάποιοι ότι υπάρχει πέρα από αυτά που βλέπεις, έτσι δεν είναι;;;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
το να αμφισβητείς όμως κάτι που υπάρχει και που το βλέπουν όλοι οι άλλοι θεωρείται στραβομάρα. (Γενικό συμπέρασμα ως επίλογος για το παραπάνω θέμα.)
Ε μην είσαι και τόσο απόλυτη σήμερα! Μην αποδίδεις σε όλους αυτό που θέλεις εσύ να ισχύει. Έχω πει πολλές φορές πως οτιδήποτε ξεκινά με βεβαιότητα, καταλήγει σε αμφιβολία. Καλό είναι να ακολουθούμε την αντίθετη οδό, έτσι δεν είναι;;; Κι εδώ όντως υπάρχει ΘΕΜΑ με την ιστορικότητα του Ιησού...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση