Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1832  
Παλιά 26-09-16, 15:33
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις πιο πολλές φορές οι "ομοιότητες" είναι ανύπαρκτες.

Αν υπάρχει μια ομοιότητα κάπου δεν σημαίνει τίποτα. Αλλά αν πραγματικά πιστεύεις ότι υπήρχαν ομοιότητες φέρε από αρχαίες πηγές στοιχεία να το δούμε. Αυτό που γίνεται είναι αντιγράφει ο ένας τον άλλο συνθηματικά διατυμπανίζοντας δήθεν "κοινά χαρακτηριστικά" ενώ δεν υπάρχει καν αρχαία πηγή και όλοι αντιγράφουν αβάσιμο κάτι που έγραψε κάποιος πριν 5-10-50 χρόνια σαν τα παλαβιάρικα "δηαδοσται τω" του σήμερα.

Για το Λάζαρο - που είναι ασήμαντο πρόσωπο (#1) και δεν ξέρω καθόλου αν η λίστα που παραθέτεις είναι ιστορικά ορθή (#2)
ακόμα κι αν ήταν δεν αποδεινύει τίποτα αφού αφορά ασήμαντα πράγματα που εξηγούνται πολιτιστικά και ιστορικά:

Ο Όσιρις

•είχε δύο αδελφές, όπως ο Λάζαρος

Κι εγώ έχω, τι έγινε;

•ήταν νεκρός για 4 μέρες, όπως ο Λάζαρος

(γι'αυτό φέρε πηγή να το δούμε, ο κάθε νεκρός κάποια στιγμή είναι 4 μέρες νεκρός, που το περίεργο)

•ο θάνατός του αναφέρεται σαν ύπνος, όπως του Λάζαρου

Αυτό είναι για κλάματα η κατ'ευφημισμό ταύτιση θανάτου με ύπνο είναι πολιτιστικό φαινόμενο (δες και Ελληνική μυθολογία: Υπνος)

•οι αδελφές του κλαίγανε μετά την κηδεία, όπως του Λάζαρου

Ενώ θα έπρεπε να γελάνε; Τι πιο φυσικολογικό (αρχίζει να μοιάζει με "όποιος πνίγεται πιάνεται απ'τα μαλλιά!")


•ο τάφος άνοιξε πριν την ανάστασή του, όπως του Λάζαρου

Εμ αν δεν ανοίξει πως θα βγει; (ο Λάζαρος, γιατί του Όσιρη μάζευαν τα 14 κομματάκια από δω και από κει... καμία σχέση)

•αναφέρεται πως το πτώμα έπρεπε να λυθεί από τα νεκρικά υφάσματα, όπως του Λάζαρου.

Στάνταρ πρακτική της αρχαιότητας, ως πρόσφατα το σάβανο, σιγά την ομοιότητα
Να συμπληρώσω ότι οι μέρες θανάτου,είναι ελλαστικές ανάλογα με την περίπτωση.Όταν η ανάσταση του Όσιρη ταυτίζεται με του Χριστού,οι μέρες μαγικά γίνονται 3...
Απάντηση με παράθεση