Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1833  
Παλιά 26-09-16, 16:34
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί είναι λογικό ;
Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, εφόσον το τραβήξεις μέχρι να το ξεχειλώσεις δλδ μπορείς πχ. να μετατρέψεις τις ημέρες μετά την Ανάσταση σε 3 εαν αυτό βολεύει. Ένα από τα λιγοστά πράγματα που ξέρουμε για τον μίθρα ας πούμε είναι ότι γεννήθηκε μέσα από ένα βράχο ενώ οι διάφοροι αναφέρουν ένα σκαμό ομοιότητες με τον Ιησού. Γενικά όμως μιλάμε για ένα Θεό και όχι για κάποιον κοινό θνητό. Οπότε είναι λογικό να αποδίδονται κάποιες όχι και τόσο καθημερινές πρακτικές. Σε αυτά τα πράγματα δεν υπάρχει παρθενογένεση.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό, πώς το ξέρεις ; Από που προκύπτει ;
δεν υπάρχει κάποια στατιστική έρευνα, αν ρωτάς κάτι τέτοιο. Σε εσωτερικό επίπεδο όμως, εντός αυτής της χώρας δλδ, με μια μικρή αναζήτηση στο διαδίκτυο, θα δεις πως αυτοί που εξεγήροντο είναι οι 12θεϊστές ή τουλάχιστον ένα μείγμα 12θεϊστών-παγανιστών. Εξάλλου φαίνεται και από εδώ μέσα). Δεν έχω δει, ή δεν έχει τύχει να δω, αν θέλεις, κάποιον εβραίο να ενίσταται σε αυτό το βαθμό. Οκ, υπάρχουν και κάποιοι άθεοι, περισσότερο ίσως στο εξωτερικό. Αυτή είναι η αίσθησή μου. Αυτό που δεν είναι αίσθησή μου, αποτελεί το γεγονός της μανιωδούς προσπάθειας απόδειξης ότι ο Ιησούς είναι μυθικό πρόσωπο από τους μυθικιστές, οι οποίοι υποτίθεται ότι ασχολούνται ισομερώς και με άλλους θεούς, θεότητες κλπ.

Εσύ δεν συμφωνείς ότι όλες αυτές οι δήθεν ομοιότητες προβάλλονται κυρίως για να πωληθούν βιβλία? Δεν μιλάω ότι οι ομοιότητες προέρχονται από οργανωμένα σχέδια μασόνων κλπ σκοτεινών κέντρων για να μην φανώ γραφικός, αν και, ο χριστιανισμός ξε-βολεύει κόσμο και κοσμάκη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bernie Rico Jr : 26-09-16 στις 16:35
Απάντηση με παράθεση