Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1840  
Παλιά 27-09-16, 19:18
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιωάννης 11:1-44



Δεν λέμε πως τα κείμενα των πυραμίδων θυμίζουν Κ.Δ. (αυτά προηγούνται 2500 χρόνια από τους ανώνυμους που έγραψαν τα ευαγγέλια). Η Κ.Δ. θυμίζει "γεγονότα" από αυτά τα κείμενα.
Πάλι τραβηγμένο απ τα μαλλιά είναι.

Συγκρίνεις με το Λάζαρο που έχει ελάχιστο ρόλο στην ΚΔ - πάρα από την Ανάσταση. Αλλά και το σκηνικό δε μοιάζει:

Ιω. 11,41 ἦραν οὖν τὸν λίθον οὗ ἦν ὁ τεθνηκὼς κείμενος. ὁ δὲ Ἰησοῦς ἦρε τοὺς ὀφθαλμοὺς ἄνω καὶ εἶπε· πάτερ, εὐχαριστῶ σοι ὅτι ἤκουσάς μου.

Ιω. 11,41 Επήραν, λοιπόν, τον λίθον από την είσοδον του σπηλαίου, όπου είχε τεθή ο πεθαμένος. Ο δε Ιησούς εσήκωσε τα μάτια του επάνω και είπε· “Πατερ μου, σ' ευχαριστώ, διότι με ήκουσες και θα γίνη και τούτο το θαύμα.

Ιω. 11,42 ἐγὼ δὲ ᾔδειν ὅτι πάντοτέ μου ἀκούεις· ἀλλὰ διὰ τὸν ὄχλον τὸν περιεστῶτα εἶπον, ἵνα πιστεύσωσιν ὅτι σύ με ἀπέστειλας.

Ιω. 11,42 Εγώ εγνώριζα πολύ καλά ότι πάντοτε με ακούεις, αλλά είπα αυτό, δια να ακούση ο λαός που στέκεται εδώ γύρω και να πιστέψουν ότι συ με έχεις στείλει”.

Ιω. 11,43 καὶ ταῦτα εἰπὼν φωνῇ μεγάλῃ ἐκραύγασε· Λάζαρε, δεῦρο ἔξω.

Ιω. 11,43 Και αφού είπεν αυτά εφώναξε με μεγάλην φωνήν· “Λαζαρε έβγα έξω”.

Άλλα είπε ο Ιησούς Λάζαρε, δεῦρο ἔξω
Ούτε στάσου ούτε ξύπνα η ΚΔ δεν θυμίζει σε τίποτα τα κείμενα των Πυραμίδων (αναρρωτιέμαι αν ήταν γνωστά τότε και πόσοι μπορούσαν να τα διαβάσουν για να "εμπνεύσουν" αντιγραφείς)
Απάντηση με παράθεση