Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #958  
Παλιά 21-01-12, 01:16
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
έτσι για να μην θεωρείς ότι έθεσες και κανένα σημαντικό ερώτημα..
  1. Το αν είναι σημαντικό το ερώτημά μου, το αποδεικνύουν οι 90+ σελίδες!
  2. Τηλεόραση δε βλέπω, όχι για κανέναν άλλον λόγο (σνομπ κι έτσι), απλά στην κωλοπεριοχή μου δεν έχω καθόλου καλό σήμα, με αποτέλεσμα να πιάνω μόνο TV100 (το τοπικό της πόλης μου)!
  3. Προπαγανδιστής εγώ; Όσοι υποστηρίζουν την άλλη γνώμη από την επικρατούσα εδώ και 2000 χρόνια θεωρούνται προπαγανδιστές; Νομίζω ότι αυτό εδώ είναι forum, όπερ σημαίνει ότι είναι ίσως το μόνο δημοκρατικό μέρος σ' αυτό το σύμπαν. Επομένως, προπαγανδιστής με τίποτα!
  4. Αν δε σ' ένοιαζε, δε θ' απαντούσες!

Στο θέμα μας τώρα:
Καταλαβαίνω ότι θήχτικες, που κάποιοι εδώ πέρα αμφισβητούν την ύπαρξη του Ιησού και την εικόνα της Εκκλησίας (όπως είναι τώρα και προ πάντων των αιώνων). Ένας ερευνητής που ασχολείται με ένα αντικείμενο μελέτης, θεωρητικά σκέφτεται και το "μετέπειτα". Π.χ., εάν κάποιος σκέφτεται και μελετά την ασθένεια του Aids, σκέφτεται και τι θα γίνει εάν τελικά ανακαλύψει το εμβόλιο.

Είμαι πολύ σκεπτικός (οφείλω να σου πω) περισσότερο με το τι θα γίνει σε τούτο τον καταραμένο κόσμο, αν τελικά αποδειχθεί η ύπαρξη του Ιησού, παρά με τα 5' ανακοίνωσης ότι υπήρξε. (Μιλάμε για επιστήμες κι έρευνες και όχι απλά τα λόγια της Εκκλησίας που λένε: "Σαφώς και υπήρξε". - Αυτή είναι η δουλειά της).

Και φαντάζομαι ότι όπως με τόσο θάρρος και πείσμα προσπαθείς να αποδείξεις ότι υπήρξε (δε σε κατηγορώ, απλά σκεφτόμαστε αντίθετα), με το ίδιο θάρρος και πείσμα θα έπραττες ότι έλεγε η Εκκλησία (ακόμη και τα πιο ακραία φαινόμενα) αν γεννιόσουν 400 χρόνια μετά απ' αυτήν την ανακάλυψη.

Θέλω να σου πω ότι καλό είναι πάντα, πρώτα να αμφισβητείς και μετά να καταλήγεις. Υπήρξε μία εποχή που ονομάστηκε "Διαφωτισμός" και όπως λέει και η Wikipedia: "... Τάχθηκαν (οι Διαφωτιστές) υπέρ της ατομικής ελευθερίας και ενάντια στην τυρρανική διακυβέρνηση και την καταπίεση που ασκούσε η Εκκλησία... "!

Παράθεση:
μην παρεξηγείσαι
Γιατί να παρεξηγηθώ; Ο πρώτος είσαι ή ο τελευταίος που θα διαφωνήσω μαζί του;

Και για να ευθυμήσουμε λίγο με χιούμορ που αρμόζει, γίνεται μία συζήτηση μεταξύ ενός Κομμουνιστή (ανέφερες και την Παπαρήγα) κι ενός Χριστιανού:

-Εγώ σαν Κομμουνιστής είμαι άθεος και επομένως πιστεύω πως ο Θεός δεν υπάρχει!
-Κι αν τελικά υπάρχει;
-Τότε την γάμησα!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση