Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1892  
Παλιά 16-03-18, 19:57
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι deadlite, καλά... ρίξε μια ματιά στον διάλογό του με την Litsa πέντε σελίδες παραπίσω να δούμε ποιος έβριζε. Όταν άρχισα να του απαντάω σε αυτά που έγραφε, έπεσε η κλάψα/κάρφωμα και μετά η λογοκρισία. Αλλά λούζερ μια φορά εδώ μέσα, λούζερ για πάντα. Τον βλέπεις; Τα ίδια τυράκια με τότε πετάει ξανά, το μόνο που ξέρει να γράφει. Μετά ζητάει δήθεν διάλογο για τον Απολλώνιο...
Δεν του περνάει από το φτωχό του μυαλό ότι εγώ σκόπιμα προκάλεσα την κατάληξη τότε, για να φανεί τι συμβαίνει εδώ. Τα δήθεν προσχήματα του "πολιτισμένου διαλόγου" και από πίσω ανοχή στις εμετικές ειρωνείες των απολογητών της κακιάς ώρας. Τα "άπειρα μπαν" που γράφει, μετέφρασε τα σε άπειρες ήττες που έχει φάει στη προσωπική του ζωή. Και μετά έρχεται εδώ μέσα κρυμμένος πίσω από ένα πληκτρολόγια να υπερασπιστεί κάτι.Τι; Τα καντήλια της ενορίας του; Του τα επιστρέφω με τόκο. Συνέχισε τις παραινέσεις σου πάντως, θα σου απαντάει κάθε φορά με κάποια ειρωνεία προς κάποιον, στην περίπτωσή μας έχει πρόχειρο εμένα.



Δεν κάνω παραινέσεις, προτάσεις κάνω, όποιος θέλει ακούει, όποιος δε θέλει, με γράφει... δικαίωμά του.

Όσον αφορά το θέμα του φασισμού και της ανοχής, μέχρι ποιου σημείου δηλαδή πρέπει να ανεχόμαστε τον άλλο, έχει να κάνει με το κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο βρισκόμαστε καθώς και με το εάν κάποιος από τους εμπλεκόμενους κατέχει θέση εξουσίας.

Σε ένα φόρουμ είμαστε όλοι ίσοι (πλην των διαχειριστών, που έχουν τη δυνατότητα να ρίξουν μπαν κατά το δοκούν).

Με κάποιους διαφωνούμε, τους τη λέμε, μας τη λένε. Τι παραπάνω μπορούν να μας κάνουν; Δε μπορούν να μας επιβάλουν απολύτως τίποτα, εάν επιμένουν σε κάτι που δε στέκει, απλά εκτίθενται. Γίνονται ρεζίλι δηλαδή, ακόμα κι αν οι ίδιοι δεν το καταλαβαίνουν.

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα φασισμού μέσα στο φόρουμ, εκτός βέβαια από τις περιπτώσεις όπου κάποιοι ήρθαν και δήλωσαν οπαδοί του φασισμού, ή ακόμα και νοσταλγοί των στρατοπέδων συγκέντρωσης. Ως γνωστόν, έχω λογομαχήσει ουκ ολίγες φορές με τέτοια άτομα.

Με τους χριστιανούς δεν έχω πρόβλημα, αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι αυτοί δε θα έδειχναν σε μένα την ανοχή που δείχνω εγώ σε αυτούς αυτό όμως πάει πακέτο με πίστη τους σε μια και μοναδική αλήθεια, την οποία πίστη εγώ δε συμμερίζομαι... το κατανοώ και πάω παρακάτω. Δεν αισθάνομαι ότι απειλούμαι από την πίστη τους, τουλάχιστον μέσα στο φόρουμ...

Στη ζωή εκτός φόρουμ, τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και η χθεσινή αθώωση του Αμβρόσιου, δυστυχώς αποδεικνύει τι μπορεί να συμβεί όταν δίνονται θέσεις εξουσίας σε μισαλλόδοξα άτομα (αναφέρομαι και σε αυτούς που τον αθώωσαν).
Απάντηση με παράθεση