Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 07-03-07, 09:13
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned

Περιοχή: Αργολίδα
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Μιχάλη μου, με κατηγορείς άδικα.
Θα τολμούσα ποτέ να κάνω αποσπασματική ερμηνεία ;
Λίτσα μου, δεν έχω καμία διάθεση να σε κατηγορήσω και δεν εννοούσα κάτι τέτοιο. Αν, ωστόσο, αυτή την εντύπωση έδωσα, ζητώ συγγνώμη, δεν είχα κανένα τέτοιο σκοπό. Θέλησα απλώς να πω ότι τη φράση αυτή την ερμηνεύεις έτσι, εγώ αλλιώς και κάποιος άλλος διαφορετικά. Ελικρινά, δεν θεωρώ πως σημαίνει αυτό που λες, ούτε στο σημείο που την αναφέρεις ξανά (περί των δαιμονίων). Τα δαιμόνια παρακάλεσαν τον Ιησού, δεν τον έβρισαν, ή τουλάχιστον έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ τη φράση αυτή, περίπου ως εξής. "μην τα βάζεις μαζί μας εσύ που είσαι ισχυρότερος, σε παρακαλούμε να μη μας βασανίσεις". Αλλά αυτό είναι δική μου ερμηνεία, το ξαναλέω και μπορεί να είναι εντελώς λανθασμένη...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Το ότι έχουν επενδύσει την ΚΔ με φράσεις που εξυμνούν τον
ρόλο της γυναίκας θα μπορούσε να εξηγηθεί ότι την έχουν
συγγράψει περισσότεροι από ένας γραφέας σε κάθε ευαγγέλιο
και είχαν διαφορετικές "τάσεις" μέσα στο κείμενο.
Μπορεί να είχαν κι άλλες βρισιές που τις αλλάξαν αλλά τους
ξέφυγε αυτή.
Απ τις λεπτομέρειες ανακαλύπτεις περισσότερα παρά απ τα προφανή.
Αυτό ισχύει σε ΟΛΑ τα προπαγανδιστικά κείμενα.
Αποκλείεται, δηλαδή να μην πρόκειται για προπαγάνδα, αλλά πραγματικά να εκτιμούσαν το ρόλο της γυναίκας; Τόσα επιχειρήματα αναφέρει το άρθρο της ιστοσελίδας και έχει και περισσότερα που λόγω χώρου δεν τα παρέθεσα ακόμα. Δεν αποκλείω το γεγονός να υπήρξαν και μισογύνεις ορισμένοι, αλλά δεν υπήρξαν μόν αυτοί, αν και συνήθως αυτούς προβάλλουν ορισμένοι. Τους λόγους τους γνωρίζουν οι ίδιοι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μιχάλης : 07-03-07 στις 09:14
Απάντηση με παράθεση