Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #808  
Παλιά 18-11-10, 12:47
Το avatar του χρήστη sunborn
sunborn Ο χρήστης sunborn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Πήλιο
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφέστατα και αυτό που αναφέρεις naeb είναι αληθές (thanks και για το Link). Όντως η πλειοψηφία των ακαδημαϊκών ιστορικών τάσσεται υπέρ της ιστορικότητας του Ιησού.

Πέρα από τον Bauer ή τον Allegro από το παρελθόν όμως, για ψάξε λίγο τι έγινε πρόσφατα (1999) με την περίπτωση του γερμανού καθηγητή Gerd Ludemann που "τόλμησε" να αναφέρει πως μόνο το 5% από αυτά που αναφέρονται στα ευαγγέλια θα μπορούσαν να έχουν ειπωθεί από κάποιον ιστορικό Ιησού!

Μα τοσα ακριβως ειπε, και αυτα ακριβως μας ενδιαφερουν, ολα τα αλλα ειναι θρησκευτικες μπουρδες και αποψεις των μαθητων του !

Δυο πραγματα ειπε ολα και ολα και ειναι ισως οι μεγαλυτερες κουβεντες που ειπωθηκαν απο ανθρωπινο στομα !

"Αγαπατε αλληλους" και "Μην κρινετε, για να μην κριθειτε"

Ποιος ΤΟΛΜΑΕΙ να πει οτι εχει ειπωθει κατι ανωτερο απο αυτο ?
Μονο ο αδαης, ο τελειως ανοητος και ο μαυρος μαγος θα το αρνηθουν αυτο.

Και εν πασει περιπτωσει αυτο που μετρα ειναι το εργο και η απηχηση του, οχι το ιδιο το ατομο...

Προσωπικα παλι μου προκαλει αηδια η μανια του συγχρονου μαλακ...εεε ανθρωπου, να "αποδειξει", οχι για να προχωρησει μπροστα, αλλα απλως για να καταρριψει !

Αυτο για μενα ειναι κατι εντελως αρρωστημενο γιατι προερχεται απο μηδενισμο και οχι απο αναγκη για την αληθεια.

Για να μην χαρακτηρησω υποπτη αυτη τη μανια του να αποδειξουν καποιοι οτι δεν υπηρξε, μια μανια που μαλλον παραπεμπει σε "Γιους του Σκοτους" παρα σε καλογνωμους ερευνητες...

Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ....

"Μην καταρριπτεις ποτε κατι εαν δεν εχεις βρει κατι ανωτερο να το αντικαταστησεις, γιατι μονο κακο και χαος θα προκαλεσεις."

Διαλογιστειτε πανω σε αυτο, καλο θα σας κανει, οχι μονο στειρα υλιστικη σκεψη, ισως και να ξυπνησετε καποιοι, χεχεχε....

Και θα τελειωσω με μια δηλωση της αγαπημενης μου αποκρυφιστριας Dion Fortune...

"Εαν θεωρησουμε ελλειπή τα ιστορικα στοιχεια που αφορουν τον Ιησου, τοτε η ιστορια δεν εχει κανενα δικαιωμα πανω στον Καισαρα και τον Αλεξανδρο"


ΥΓ - Προσωπικα η γνωμη των "επιστημονων", μου ειναι ΠΑΓΕΡΑ αδιαφορη, εκτος και αν προκειτε για κοσμολογους η κβαντικους φυσικους. Των υπολοιπων τα μυαλα ειναι πολυυυυυ πισω ακομα....(βεβαιως υπαρχουν εξαιρεσεις...)

Θα σεβαστω και θα πιστεψω περισσοτερο τη γνωμη του Μυστη, του Αποκρυφιστη, του Ψυχικου,του Σαμανου κλπ.

Αυτο το παραμυθι που ονομαζεται "επιστημονικη αποδειξη" ειναι μια μεγαλη ΜΟΥΦΑ, και οσο οι επιστημονες εχουν αυτα τα κατωτερου τυπου μυαλα, θα μενουν μια ζωη στο σκοταδι, και η εξελιξη θα συνεχιζεται με τους γνωστους εκνευριστικους χελωνισιους ρυθμους...
__________________
Απάντηση με παράθεση