Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 20-11-07, 17:26
Το avatar του χρήστη NAVMAN
NAVMAN Ο χρήστης NAVMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Να τονίσω πως η άποψη μου σχετικά με τον τίτλο του θέματος δεν είχε σε καμιά περίπτωση πρόθεση να σε προσβάλει. Ο τίτλος σε εμένα προσωπικά έδειξε έναν ενθουσιασμό για το θέμα. Επίσης πέρα από το αυτονόητο ότι ένας τίτλος θα πρέπει να ανταποκρίνεται στο θέμα και να μην είναι παραπλανητικός, μπορεί να ξεσηκώσει κάποιους ανεγκέφαλους και, για την περίπτωση μας, όταν πάνε οι άνθρωποι εκεί να βρεθούνε στην κυριολεξία μπροστά σε ένα σεληνιακό τοπίο. Στο πρώτο βιβλίο μου έγγραφα κάπου για κάποια φυτά τα οποία σύμφωνα με την παράδοση σχετίζονται με κρυμμένους θησαυρούς. Με βρήκε λοιπόν κάποιος, ο οποίος ήταν από τους τοπικούς άρχοντες μιας πόλης βόρεια, και αφού μου έκανε έναν τεράστιο πρόλογο μου είπε ότι ένα μέντιουμ του ζήτησε να βρει κάποιο φυτό σε ένα βουνό. Τότε το πνεύμα του θησαυρού θα του φανέρωνε την θέση του θησαυρού. Αυτό θα γινόταν γιατί σε μια προηγούμενη ζωή του, το παιδί που θυσιάστηκε για να στοιχειώσει τον θησαυρό ήταν δικό του και μόνο αυτός δικαιούται να βρει τον θησαυρό. Του λέω, άντε καλοφάγοτος, από μένα τι ακριβώς θέλεις; Μου ζήτησε να του υποδείξω τι ακριβώς φυτό έπρεπε να βρει. Θέλω να πω πως ο κόσμος επηρεάζεται πολύ εύκολα, ακόμη και αν εμείς τονίζουμε πως πρόκειται για παραδόσεις, για φήμες, κ.α. Ένας τέτοιος τίτλος μπορεί να κάνει κάποιους να μετακομίσουν στην Θάσο. :-)
__________________
coinsmania
Απάντηση με παράθεση