Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #703  
Παλιά 12-02-09, 17:57
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Εγώ δεν κατάλαβα, γιατί πρέπει η δική σου "εσωτερική αίσθηση"
να επιβάλει ως δεδομένο, ότι κάτι είναι αξιόπιστο σε άλλους ανθρώπους
όπου αυτοί, θα μπορούσαν να διέθεταν μια διαφορετική αλλά εξίσου έντονη
ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ αίσθηση. ( * )

Θέλω να πω πως για να υπάρξει μια γενική εικόνα του τι είναι αξιόπιστο και τι όχι
θα πρέπει να αναζητήσουμε κριτήρια που δεν άπτονται των δικών μας υποκειμενικών
απόψεων. Φυσικά το τι λέει η κοινή γνώμη δεν μπορεί να εκμηδενίσει και την
διαφορετική άποψη έκαστου η οποία μπορεί και πρέπει να υπάρχει.

Επί του θέματος, οι 2.500 κώδικες δίνουν μια αξιοπιστία στα κείμενα η οποία
περιορίζεται ΜΟΝΟ στο συντακτικό γραμματιακό λογοτεχνικό μέρος τους όπως αυτά
αποδίδονται σήμερα στα βιβλία αλλά, απ την φύση του αυτό, καθώς καταλαβαίνεται,
καμία απολύτως αξιοπιστία δεν προσθέτει και στο ζητούμενο που είναι το εξής απλό.
Τα γεγονότα που αφηγούνται οι ευαγγελιστές, είναι όντως η πραγματικότητα ή πρόκειται
για φανταστικές ιστορίες που ικανοποιούν άλλου είδους σκοπιμότητες ?? (πολλά ερωτηματικά).

Απεναντίας, τα 8 αντίγραφα του Θουκυδίδη, μπορεί να αφήνουν κάποια κενά στο
λογοτεχνικό και συντακτικό κομμάτι (ας πούμε ένα αντίγραφο να λέει "μείζον"
άλλο να λέει "μέσον" και ένα τρίτο να λέει "με[...]ον" ) αλλά το εννοιολογικό κομμάτι
έχει αποκατασταθεί και αυτά που περιγράφει μέσα (με τις όποιες ατέλειες) μπορούν
να γίνουν σήμερα μια αναπαράσταση χωρίς να προκύπτουν αφηγηματικά κενά ή άλλου
είδους νοηματικά προβλήματα.

Αυτό νομίζω είναι σχετικά απλό, η εσωτερική μου αίσθηση δεν έχει καμία αμφιβολία
και μου κάνει μεγάλη απορία ΠΩΣ είναι δυνατόν, να επικαλούνται το πλήθος των αντιγράφων
για να θεμελιώσουν πως, εξαιτίας του πλήθους, αυτά που περιγράφονται μέσα, αντανακλούν
και την πραγματικότητα.

Άλλωστε, είναι τουλάχιστον αστείο αν σκεφτούμε πως οι χιλιάδες κώδικες, έγινα πολλούς
αιώνες μετά την περίοδο που περιγράφουν επομένως οι αντιγραφείς καμία άλλη σχέση δεν είχαν
με την περίοδο, απλά γνώριζαν γραφή και ανάγνωση. Και ένα τσελεμεντέ να τους έδινες πάλι
θα σου έκαναν πολλά αντίγραφα αν τους πλήρωνες.


( * ) Επίσης δεν κατάλαβα γιατί ΤΟΣΟ άγχος και πίεση να επιμένει κάποιος να περάσει
την δική του εσωτερική αίσθηση στους άλλους. Αυτός που η Ε.Α. του, του υπαγορεύει πως ο τάδε
είναι καλός και αξιόλογος άνθρωπος αυτό του είναι αρκετό. Δε πά να λέει ο ντουνιάς όλος πως
είναι κακοήθης... καρφάκι δεν θα έπρεπε να του καίγεται. Ούτε καν στον κόπο δεν θα έμπαινε
να μιλήσει για την ΕΑ του. Είναι δική του προσωπική υπόθεση. Απαξ και μπαίνεις στον κόπο να
υποστηρίξεις μια θέση άποψη άτομο, τότε οφείλεις να αφήσεις την υποκειμενική ΕΑ στην άκρη και
να μιλήσεις με εργαστηριακά στοιχεία και αντικειμενικές αποδείξεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 12-02-09 στις 18:07
Απάντηση με παράθεση