Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 09-06-13, 17:02
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Αγαπητέ Old Guard Grenadier, σκοπός μου είναι να αξιολογηθεί αντικειμενικά η επιστήμη.

Την επιστήμη την αξιολογούμε αντικειμενικά όταν ΔΕΝ βλέπουμε μόνο τις ορισμένες επιτυχίες της, αλλά βλέπουμε και τις άπειρες αδυναμίες της. Μέρος από τις οποίες εμπεριστατωμένα χαρακτηρίσθηκαν στo προηγούμενο σχόλιό μου.

Το να εγκλωβιζόμαστε στη παρωχημένη αξιολόγηση με γνώμονα τη μονόπλευρη συγκριτική μέθοδο (= συγκριτικός υπολογισμός της προόδου της, σε σχέση με την απόσταση που έχει από το παρελθόν), σημαίνει ότι δεν αξιολογούμε αντικειμενικά την επιστήμη.

Και για να σου δώσω να καταλάβεις ότι η πιο πάνω μέθοδος είναι πέρα για πέρα λανθασμένη, στην οποία, διαβάζοντας το σχόλιό σου διαπίστωσα ότι κατέφυγες και εσύ, θα αναφέρω δύο παραδείγματα απορρέοντα από την εμπειρική ζωή μας (Το Ανώτατο Πανεπιστήμιο).

1) Έναν 17χρονο άνθρωπο τον λέμε «νεαρό». Πριν από τον χαρακτηρισμό μας, αυτόματα χρησιμοποιήσαμε τη σφαιρική συγκριτική μέθοδο. (=Υπολογίσαμε την απόσταση της ηλικίας του, όχι μόνο από την αρχή της γέννησής του, αλλά και από το τέλος της κορυφής του μέσου όρου της επίγειας ζωής του). Και επειδή η απόσταση της συγκεκριμένης ηλικίας του, είναι πιο μακριά από το μέσο όρο της επίγειας ζωής του και πιο κοντά στη γέννησή του, τον χαρακτηρίσαμε «νεαρό».
2) Σε πρωτάθλημα που συμμετέχουν 16 ομάδες. Μία ομάδα βρίσκεται στη 13η θέση, λέμε ότι η ομάδα αυτή είναι στις «τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας». Πάλι εδώ, πριν από τον χαρακτηρισμό μας, αυτόματα χρησιμοποιήσαμε τη σφαιρική συγκριτική μέθοδο. (=Υπολογίσαμε την απόσταση της συγκεκριμένης θέσης, όχι μόνο από το τέλος, αλλά και από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα). Και επειδή η απόσταση της 13ης θέσης, είναι πιο μακριά από την κορυφή της βαθμολογίας και πιο κοντά στο τέλος αυτής, χαρακτηρίσαμε την ομάδα ότι ανήκει στις «τελευταίες θέσεις».

Πως αξιολογήσαμε αντικειμενικά τον 17χρονο και την ομάδα; Χρησιμοποιώντας την παρωχημένη και λανθασμένη μονόπλευρη συγκριτική μέθοδο; Όχι βέβαια!
Χρησιμοποιήσαμε την αντικειμενική σφαιρική συγκριτική μέθοδο, που ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ σε συγκρίσεις δύο (2) ειδών!

Λοιπόν, επειδή η πρόοδος και η δύναμη της επιστήμης, ΓΕΝΙΚΑ, είναι ορισμένη, ενώ η αδυναμία και η αγνωσία της είναι απεριόριστη, για να την αξιολογήσουμε αντικειμενικά, είμαστε υποχρεωμένοι να καταφύγουμε στην σφαιρική συγκριτική μέθοδο. Αυτό και έγινε στην εργασία μου (προηγούμενο σχόλιό μου),
το τελικό αποτέλεσμα της οποίας, την χαρακτηρίζει ΑΠΟΛΥΤΑ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis_1 : 09-06-13 στις 17:21
Απάντηση με παράθεση