Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #299  
Παλιά 20-01-07, 20:56
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Εχω αναφερθεί πολλές φορές στο παρελθόν στο συγκεκριμένο ζήτημα αλλά θεωρώ σωστό να επανέλθω γιατί διαβάζω κάποια πράγματα που δεν συνάδουν με την δική μου λογική.

Σε τόσο βαθύ παρελθόν που αναφερόμαστε στο συγκεκριμένο ζήτημα, είναι αδύνατον να υπάρχουν αποδείξεις οτι κάποιος ήταν ιστορικό πρόσωπο, ή οτι τα γεγονότα συνέβησαν πραγματικά, διότι οι ιστορικοί δεν ήταν πολλοί, διότι τα ιστορικά κείμενα χάθηκαν, κτλ κτλ κτλ. Δυστυχώς έχω την εντύπωση οτι μερικοί εδώ πέρα θέλουν να τους φέρουμε βίντεο από κρυφή κάμερα με την ανάσταση του χριστού και την επι του όρους ομιλία για να πιστέψουν. Αυτά τα πράγματα είναι αδύνατον να αποδειχθούν ιστορικά μέσα από ιστορικές πηγές όπως και πολλά ακόμα ιστορικά γεγονότα.

Ο Αθ. Διάκος η ιστορία έγραψε οτι σουβλίστηκε ζωντανός, αν ανατρέξουμε στις ιστορικές πηγές θα βρούμε 850 αναφορές στο γεγονός αυτό, όμως μάλλον η επικρατούσα άποψη είναι λανθασμένη και η σωστή είναι οτι βιάστηκε από τούρκους και πέθανε από αιμοραγία. Πείτε μου λοιπόν εσείς όλοι που βαδίζετε με το "γράμμα" των ιστορικών πηγών ποιός έχει δίκιο; Αποδείξτε μου οτι η μία άποψη είναι σωστή και η άλλη λανθασμένη. Αν μου πείτε οτι οι ιστορικές πηγές που το αναφέρουν σαν σούβλισμα είναι οι αληθινές τότε προσκρούει στην κοινή λογική μιας και οι Τούρκοι εκείνη την εποχή δεν ήξεραν καν για το σούβλισμα, μιας και το σούβλισμα είναι τρόπος ψησίματος αποκλειστικά των Ελλήνων και επικράτησε μεταγενέστερα ευρέως. Αρα η λογική και οι συνήθειες της εποχής μας οδηγούν στο οτι κάτι άλλο πρέπει να είναι η ιστορική αλήθεια.

Μου λέτε για ιστορικές πηγές και οτι πρέπει να είναι ο μοναδικός μπούσουλας οι ιστορικοί της εκάστοτε εποχής. Θα σας πω απλά ότι και τα γεγονότα της Σμύρνης το 1922 τα εξιστορούν και τούρκοι ιστορικοί και μάλιστα διδάσκονται τα συγκεκριμένα βιβλία. Ποιές ιστορικές πηγές λένε την αλήθεια; Οι δικές μας που λένε πως πήγαν να γλυτώσουν τους Σμυρνιούς από τους επάρατους Οθωμανούς ή οι δικές τους που λένε πως ήταν μια καθαρή ιμπεριαλιστική εισβολή στην φιλήσυχη χώρα τους; Λοιπόν γιατί πρέπει να θεωρούμε τα ευαγγέλια μη ιστορικές πηγές ενώ τον κάθε Κλαύδιο,Πομπήιο και δεν ξέρω και γω τι άλλο ρωμαικό όνομα να είναι ο μπούσουλας μας.

Η ιστορικότητα του Ιησού αποδεικνύεται από την κοινή λογική.

Οι πράξεις των αποστόλων αναφέρουν το περιστατικό της επιφοίτησης του αγίου Πνεύματος και πως οι απόστολοι βγήκαν στο μπαλκόνι και άρχισαν να κηρύττουν. Αν κάνετε τον κόπο να διαβάσετε το συγκεκριμένο απόσπασμα θα δείτε οτι αναφέρετε από τον Πέτρο " Κηρύττω τον Ιησού που εσείς σταυρώσατε αλλά ο θεός ανέστησε από τους νεκρούς". Λέτε οι απο κάτω που τον ακούγαν να ήταν τίποτα χάνοι; Αν δεν τον ξέραν τον Ιησού και δεν ξέραν το περιστατικό της σταύρωσης του δεν θα αναρωτιόντουσαν ποιός είναι αυτός που μας λέει ο Πέτρος;

Ακούστε που είναι το παράλογο με ένα παράδειγμα.

Βγαίνω εγώ στην πλατεία συντάγματος μπροστά σε λαό και αρχίζω και λέω " στις επερχόμενες εκλογές στηρίζουμε όλοι για πρωθυπουργό τον Θανάση". Αν υπάρχει σαν ιστορικό πρόσωπο ο Θανάσης και είναι και υποψήφιος πρωθυπουργός θα καταλάβουν για ποιόν μιλάω και πιθανώς να κάτσουν και να με ακούσουν, αν όμως δεν υπάρχει το πιθανότερο είναι να με πούν τρελλό ή στην καλύτερη των περιπτώσεων να με ρωτήσουν καλά ρε φίλε ποιός είναι αυτός ο Θανάσης και μεις δεν τον έχουμε δει ποτέ;

Η απλή λογική μερικές φορές έιναι πιο ισχυρή από την μεγαλύτερη ιστορική πηγή γιατί οι ιστορικές πηγές δεν μπορούμε ποτέ να ξέρουμε τι είδους συμφέροντα εξυπηρετούν και τι προθέσεις είχε ο συγγραφέας τους.
Απάντηση με παράθεση