Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #460  
Παλιά 02-03-07, 17:49
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Εγώ την θέση μου για τα δυο εξωβιβλικά στοιχεία που πλασάρουν
οι διάφοροι υποστηρικτές της ιστορικότητας του Ιησού την είπα,
δεν επιθυμώ ούτε να κάνουμε κυκλάκια ούτε να ξεφεύγουμε απ το θέμα.

Αν νομίζει ο Κυκλώνας ή οποιοσδήποτε άλλος ότι απάντησε ικανοποιητικά,
με γειά του με χαρά του, ας το κρίνουν αυτό οι αναγνώστες δε θα κάτσω να σκάσω κιόλας . . .

Δεν απαντώ σε ορισμένα σημεία όχι επειδή δεν "μπορώ" αλλά επειδή
η απάντηση θα μας βγάλει πολύ εκτός θέματος.

Όσον αφορά τις περίφημες αναφορές του Ταλμούδ που μας επικαλέστηκε ο real scientist
ειπώθηκε από άλλον συμφορουμίστα ότι ΔΕΝ ικανοποιούν το κριτήριο του να είναι "σύγχρονες"
κατά δεύτερο, ενώ όταν γράφτηκαν ο Χριστιανισμός ήταν ήδη μια αφαρμοσμένη θρησκεία
οπότε θα αναμέναμε το φυσιολογικό να έχουμε πολύ πιο σαφείς αναφορές .

Δανείζομαι κείμενο απ την σελίδα 16 ποστ 160 που νομίζω απαντάει ικανοποιητικά

Παράθεση:
Το Ταλμούδ (καλά, είναι απίστευτο το ΤΙ σκαρφίζονται ορισμένοι οπαδοί του δόγματος!)
αναφέρεται στον Ιησού σε κεφάλαιο που γράφτηκε τον 3ο αιώνα (300 ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!),
τον ονομάζει όμως τις πιο πολλές φορές Μπεν Σταντά ή Μπεν Παντιρά και τον συνδέει με
πρόσωπα και περιστατικά που συνέβησαν περίπου 100 χρόνια πριν από αυτά που αναφέρονται
στα Ευαγγέλια.

Την εποχή που γράφτηκε αυτό το μέρος του Ταλμούδ υπήρχε όμως ήδη εξάπλωση του Χριστιανισμού
και γι' αυτό είναι ανεξήγητη η αντίφαση..... Πιθανολογείται λοιπόν ότι στο Ταλμούδ καταγράφηκαν
όχι οι «επίσημες» χριστιανικές απόψεις, οι οποίες έτσι κι αλλιώς δεν είχαν διαμορφωθεί ακόμα,
αλλά εκείνες κάποιας από τις πολλές «χριστιανικές κοινότητες» που είχαν δημιουργηθεί στη ρωμαϊκή
αυτοκρατορία και ΔΕΝ ΕΙΧΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΟΡΦΗ.
Απάντηση με παράθεση