Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 04-12-05, 16:21
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φιλε μου κατ'αρχην σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου,εχω ακομα πολλα να σου γραψω γι'αυτο το θεμα.Ομως δεν πιστευεις οτι αυτοαναιρεισαι οταν λες οτι ο Χριστος ηρθε για ολα τα εθνη,ενω παραδεχεσε αυτο που ειπε στην Χαναναια γυναικα;Αληθεια σου λεω,δεν μου "εκατσε" καλα αυτη η απαντηση του.Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι η οικουμενικοτητα του Χριστιανισμου οφειλετε στους αποστολους κ στον Παυλο κ οχι στον Χριστο.Πως ο υιος του ενος Θεου ερχετε μονο για τα χαμενα προβατα του Ισραηλ;Τι αγαπη τελικα ειναι αυτη που εχει για τους Εβραιους σε σημειο να κανει διακρισεις;Εσενα ως μη Εβραιο δε σε ενοχλει αυτο;Γνωριζω οτι ο Χριστος ενδιαφεροταν κυριως γαι το να προσελκυσει τους αμαρτωλους στη βασιλεια των ουρανων,κ ισως γι'αυτο να εδειχνε μια προτιμιση στους ΕΒραιους που ηταν τα "κακα" παιδια του,καθως δεν ηταν λαος που διακρινοταν για την πιστη του κ την ηθικη του.Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι αυτο που αν δεν κανω λαθος ειχε πει ο Ισαακ στην παλαια διαθηκη,οτι για να σε τιμησω Θεε μου πρεπει να με βοηθας κ να μου προσφερεις αγαθα,καπως ετσι το ειχε πει,δε θυμαμαι κ εγω καλα...Αν κανω καποιο λαθος περιμενω να με διορθωσεις.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση