Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #249  
Παλιά 15-11-06, 10:07
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Το κακό που κάνεις αγαπητέ σκαθαροζούμη είναι οτι θεωρείς δεδομένο και επιστημονικά τεκμηριωμένο οτιδήποτε ανεβαίνει στο ίντερνετ. Είναι μέγα λάθος αυτό, γιατί με την ίδια λογική θα μπορούσα κι εγώ να αμφισβητήσω το οποιοδήποτε συγγραφέα αρχαίο λέγωντας σου οτι και για αυτόν δεν είμαι σίγουρος οτι υπήρχε. Πές μου που φαίνεται οτι ο Όμηρος ήταν υπαρκτό πρόσωπο; Πες μου που φαίνεται οτι ο Σωκράτης ήταν υπαρκτό πρόσωπο; Και μη μου πεις μα αναφέρεται σε χιλιάδες ιστορικές πηγές, γιατί θα σου πω όπως υποστηρίζεται κι εσείς ,οτι ορισμένοι παραχαράκτες τις ιστορίας από την αρχαία αθήνα που είχε βυθιστεί στο βούρκο, οραματίστηκε έναν πάνσοφο γέροντα που δίδασκε αφιλοκερδώς στην Πνύκα και οτι αυτός θα πρέπει να είναι το παράδειγμα της παρακμάζουσας αθηναικής κοινωνίας. Έτσι δημιουργήθηκε ο Σωκράτης μια μυθολογική μορφή, γεμάτη καλωσύνη που θυσιάστηκε με το κώνιο για τις ιδέες του, για να γίνει φάρος στο σκότος της εποχής που ζούσε. Πως σου φαίνεται;δεν είναι πολύ πιστευτο; Ο καθένας μπορεί να υποστηρίζει οτι του κατεβαίνει στο μυαλό και εύκολα όταν μιλάμε για τόσο βαθύ παρελθόν σίγουρα μπορείς να αμφισβητήσεις τα πάντα. Αν ζούσαμε στην εποχή των Αποστόλων το ερώτημα για την ιστορικότητα του Ιησού ίσως και να μην υπήρχε γιατί πολύ απλά μπορεί να θεωρούνταν ηλίου φαεινότερον οτι υπήρξε.

Και κάτι ακόμα την εποχή των απόστόλων που ο κόσμος δεν ήταν χριστιανικός δεν σου κάνει εντύπωση οτι δημιουργούνται αιρέσεις που αμφισβητούν την θεικότητα του Χριστού, υπάρχουν αιρέσεις που αμφισβητούν το αναμάρτητο του Χριστού αλλά δεν υπάρχει ούτε μια αίρεση που να αμφισβητεί την ιστορικότητα του Ιησού; Δεν σου λέει κάτι αυτό; Γιατί η αμφισβήτηση της ιστορικότητας να γίνει τόσο μεταγενέστερα και όχι τότε που ήταν αυτόπτες μάρτυρες οι γενιές και δεν εξυπηρετούσε κανέναν να εγκαθιδρυθεί ο χριστιανισμός;
Απάντηση με παράθεση