Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #168  
Παλιά 07-06-06, 13:28
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από foni
Καθημερινά αδικούν, κακολογούν, εξαπατούν το διπλανό τους-τους δικούς τους ανθρώπους ακόμα, με χίλιους και έναν τρόπους!, ξέρουν όμως (ετσι τους έχουν πει!) ότι θα πουν "θεέ μου συγχώρα με", θα κάνουν ένα σταυρό, θα προσκυνήσουν, θα ανάψουν ένα κερί, μια λαμπάδα, κάτι, κι Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ!!!
.
.
.
Γιατί κάπου εκεί πάνω υπάρχει ένας θεός που δεν κάνει άλλη δουλειά απ' το να δίνει συγχωροχάρτια και να κάνει ρουσφέτια.
Αυτή είναι η ιδέα της ΑΓΑΠΗΣ!! στην οποία πιστεύουν, κι ας μοιάζει περισσότερο με την προστασία που προσφέρει η μαφία παρά με προσέγγιση στο θείο και στην αλήθεια της ψυχής.
Εσύ τώρα, κι εγώ κι ο άλλος πάμε με επιχειρήματα ιστορίας και κρίσης να τους στερήσουμε αυτή την προστασία. ΜΑ ειναι ποτέ δυνατόν; Τα μέλη μίας "φαμίλιας" φεύγουν απο τη φαμίλια μόνο για να πάνε σε μία άλλη που τους προσφέρει περισσότερα.
Eίχα πολύ καιρό να διαβάσω τόσο βαθυστόχαστο και αληθινό μήνυμα !
Φίλε η φίλη foni ,εύγε για τις σκέψεις σου.
Στα αλήθεια δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω, τα λες όλα.
Δεν μπορώ όμως να μην εκφράσω το πόσο συμφωνώ μαζί σου.

Παράθεση:
Εκεί είναι το μυστικό. Ο φόβος φυλάει τα έρμα! κι έτσι εξελίσσεται το κακό.
Θα μπορούσα να πω πολύ περισσότερα, όμως δεν έχουν και τόση σημασία για όλους αυτούς που χρειάζονται να τους πει κάποιος θεός να αγαπούν! Που θα τους πει να μην σκοτώνουν και τα λοιπά, γιατί αλλιώς θα το έκαναν...., και που επειδή θα το κάνουν έτσι κι αλλιώς, τους δίνει και τη δυνατότητα "συγχώρεσης" αφού το έχουν κάνει! [Το πακέτο είναι πολύ καλό για να το αλλάξουν..
Εκεί βασίζονται και εξουσιάζουν τους ανθρώπους-θύματα.
Δυστυχώς όμως λίγοι είναι αυτοί που καταλαβαίνουν για πιο λόγο υπάρχουν οι θρησκείες.Λίγοι είναι αυτοί που καταλαβαίνουν ότι είτε υπήρξε, είτε δεν υπήρξε ο χριστός, είτε ήταν, είτε δεν ήταν προφήτης ο μωάμεθ, είτε υπαρχει είτε δεν υπάρχει θεός, το αποτέλεσμα για εμάς τους ανθρώπους θα είναι το ίδιο!
Ανεχόμαστε να μας εξουσιάζουν και να μας καθοδηγούν σε όλη την ζωή μας με πρόσχημα μία αθάνασία που κανείς ποτέ δεν απέκτησε.Ανεχόμαστε να προσβάλουμε και να μειώνουμε τον εαυτό μας και την αξιοπρέπεια μας πηγαίνοντας σε εξομολογητές.Ανεχόμαστε να μας αποκαλούν δούλους και να το θεωρούμε τιμή!
Παράθεση:
Οι υπόλοιποι καταλαβαίνουν, και συνεχίζουν να αναζητούν προσπαθώντας να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι μέσα από την αλήθεια όσο σκληρή κι αν είναι..
Αυτό είναι η σωστή πίστη και ο σκοπός που θα έπρεπε να έχει κάθε άνθρωπος.
Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι μας κοροιδέυουν, ότι μας εκμεταλεύονται, ότι είμαστε τα εργαλεία μέσω των οποίων πλουτίζουν.
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση