Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #647  
Παλιά 02-01-09, 16:52
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Βρε Λίτσα, τι λογική είναι αυτή πλήρως ισωπεδωτική?? Δηλαδή ο Ικτίνος δεν είχε καμία σχέση με τον Ακρόπολη για παράδειγμα, ούτε καν υπήρξε. Και ο Περικλής μούφα ήταν επίσης. Ή γενικότερα δεν υπήρξε κανένας από τους προγόνους μας. Κανένας μα κανένας!!!

Τώρα για το ότι διασώθηκαν μέσω αντιγραφών από τους καλόγερους συμφωνώ. Για το ότι οι καλόγεροι δεν ήξεραν να καταστρέφουν καλά τι να πω, δηλαδή τυχαία ακτυπώθηκαν καπου... μα το όλο θέμα με τα παλίμψηστα που λες είχε να κάνει με την έλλειψη γραφικής ύλης, εδώ είχαν σβηστεί τόσα και τόσα χριστιανικά κείμενα (Αγ. γρηγορίου κλπ) από τους χριστιανούς. Πες μου βέβαια που τα λες αυτά αν και χωρίς να θέλω να το θέσω στο πρόσωπό σου, αυτή η επιλεκτική αναφορά μου ακούγεται ως ακόμη μια μαρξιστική μπαρούφα

ΥΓ. επίσης εγώ σου λέω ότι μια νέα θρησκεία μπορεί να είναι και 3 φορές χειρότερη αλλά το τι λέω εγώ δεν παίζει ρόλο. Τα γεγονότα λένε πως απο τη μια είχαμε ανθρωποθυσίες και απο την άλλη όχι, λήξης.
Σε προηγούμενα μηνύματα έχω κάνει αναφορές και ανάλυση
για το πως αναγνωρίζουμε υπαρκτά πρόσωπα (π.χ. Περικλής)
από άλλα πρόσωπα που μπορεί να΄είναι και "δημιουργήματα".

Στο μήνυμα
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=2160
μπορείς να δεις περί παλίμψηστων. Ναι, πολλά αρχεία
διασώθηκαν επειδή ΔΕΝ καταστράφηκαν πάρα πολύ καλά
και από ίχνη μελανιών που έμειναν στην μεμβράνη αποκαταστάθηκαν
χαμένα έργα.
Άλλο λοιπόν αυτό και άλλο να λέμε "μπράβο" στους μοναχούς που δεν τα κατέστρεψαν πολύ καλά.

Τέλος
Εμένα ΔΕΝ με πιάνει τρεμούλα όταν μαθαίνω πως στην
αρχαιότητα όντως συνέβαιναν ανθρωποθυσίες αλλά και
όταν βλέπω πως η ομοφιλοφιλία παιδοφιλία ήταν ένα
εκτεταμμένο κοινωνικό φαινόμενο.
Σε άλλο ποστ αν είναι μπορούμε να τα εξαντλήσουμε αυτά.

Φυσικά οι ανθρωποθυσίες έχουν σταματήσει ΠΟΛΛΟΥΣ αιώνες
πριν την άφιξη του Χριστιανισμού.
Αν έγιναν ανθρωποθυσίες και στους τελευταίους αιώνες
θα πρέπει να ήταν μεμονομένα γεγονότα.

Μάθε όμως πως ΚΑΙ οι Χριστιανοί σε πολύ πρόσφατους
αιώνες (επί Σταυροφορειών) τους μουσουλμάνους που
έπιαναν τους σούβλιζαν και τους έτρωγαν σαν σουβλάκια
με αλατοπίπερο.

Θέλω να πω ότι το θέμα δεν είναι και τοσο "λήξαν"

edit 17:10


@ no slave

Παράθεση:
θεωρω πως ΑΝ υπηρχαν οι εξωγηινοι η οι αγγελοι και ηθελαν να φανερωθουν καπου συγκεκριμενα,δεν θα τους
πτοουσαν οι καμερες.απο την μια,οι αγγελοι ειναι πνευματικα οντα οποτε θα μπορουσαν να εμφανιστουν με
την μορφη οραματος,απο την αλλη οι εξωγηινοι θα ειχαν σιγουρα την τεχνολογια να αντικρουσουν τις καμερες.
ασε που οι περισσοτερες απαγωγες αναφερονται σε αυτοκινητα που για αγνωστο λογο επαψαν να λειτουργουν,
οπως και για φακους που εσβηναν ανεξηγητα.
Δεν ξέρω αν θα τους πτοούσαν ή όχι αλλά πάντως σε μέρος που υπάρχουν κλειστά κυκλώματα δεν πάνε.
Έστω ότι δεν θα βλέπαμε το ούφο επειδή δεν φαίνεται στις κάμερες γιατί είναι αόρατο, θα βλέπαμε
τον άνθρωπο θύμα να στροβιλίζεται στον αέρα βρε παιδάκι μου.
Πάντως κατά ένα περίεργο τρόπο πάνε πάντα στις ερημιές και κάνουν τις κακιούλες τους, εκεί που
δεν μπορεί κανένας ορθολογιστής να παρευρίσκεται και να έχει καλή θέα.


Παράθεση:
θα ηθελα να μου εξηγησεις-εξηγησετε,ποια ειναι η σκοπιμοτητα της υπαρξης του χριστου με τα εξης δεδομενα:
ο θεος της παλαιας διαθηκης παρουσιαζεται σαν σκληρος και τιμωρος.εκεινη την εποχη φυσικα υπηρχε ο ιουδαισμος,
δηλαδη ο κοσμος πιστευε στον θεο και μαλιστα φοβουνταν ιδιαιτερα την τιμωρια Του.οι τοτε ιερεις λοιπον ειχαν
τον ελεγχο του λαου εκμεταλευομενοι τον φοβο των πιστων.ο Χριστος ομως εφερε τα πανω κατω.ειπε οτι δεν υπαρχει
αναμαρτητος ανθρωπος, ακομη και αν ειναι ιερεας.τα εβαλε με τους γραμματεις και τους φαρισαιους οι οποιοι
ειχαν ετσι κι αλλιως εξουσια.ο χειροτερος αμαρτωλος εγινε ισος με τον καλυτερο πολιτη.ειπε οτι οποιος εχει
τους 2 χιτωνες,να δινει τον εναν σε αυτον που δεν εχει.μα..αυτοι που ειχαν τους 2 χιτωνες ηταν οι πλουσιοι
και οι ισχυροι.και δεν θα τα εδιναν σε καμμια εκκλησια αλλα στους φτωχους(οχι απαραιτητα με μεσολαβητη την
εκκλησια).ποια λοιπον ειναι η σκοπιμοτητα της δημιουργιας του Χριστου?μονο και μονο για να επιβεβαιωθει η
παλαια διαθηκη που προφητευσε τον ερχομο Του?θα υπηρχε και αλλος τροπος,ετσι δεν ειναι?
Όποια είναι και η σκοπιμότητα της ύπαρξης του Μωάμεθ.
Ξεκινάς από ένα λάθος που δεν μου επιτρέπει να σου απαντήσω. Λες ο Χριστός έφερε τα πάνω κάτω.

Εγώ σου λέω δεν έφερε τίποτα. Δε κουνήθηκε βελόνα. Αν έφερνε τα πάνω κάτω ή αν έστω δημιουργούσε
ένα κλίμα "κάπως" τότε θα τον είχε συλλάβει η πένα τόσων δεκάδων αξιόλογων ιστορικών που δρούσαν
στην περιοχή της Αιγύπτου - Μέσης Ανατολής αλλά... κανένας δεν έγραψε απολύτως τίποτα.


Με τους γραμματείς και φαρισαίος ήταν και παρέμεινε μέχρι τέλους ένας πολύ καλός φίλος.

Επομένως τα υπόλοιπα που ρωτάς για μένα δεν έχουν κανένα νόημα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 02-01-09 στις 17:10
Απάντηση με παράθεση