Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1554  
Παλιά 05-09-16, 14:58
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά το διάβασα το μηνυμα σου.
Η προσωπική σου άποψη δεν αποτελεί ιστορικό στοιχείο, Ακόμα και μετά απο δυο χιλιάδες χρόνια δεν θα αποτελεί ιστορικό στοιχείο μιας και δηλώνεις με σαφήνεια ότι αποτελεί την προσωπική σου γνώμη, χωρίς να παρουσιάζεις στοιχεία το γιατί την έχεις ώστε να μπορούμε να την ελέγξουμε σε ιστορικά πλαίσια.
Τα γεγονότα το γιατί έγινε η σύνοδος είναι δευτερευούσης σημασίας μιας και αυτό που αναζητάμε είναι ιστορικά στοιχεία.
Παραδέχεσαι λοιπόν ότι αυτή η σύνοδος έγινε;
Παραδέχεσαι ότι αυτη η σύνοδος είπε συγκεκριμένα πραγματα για το πρόσωπο του Χριστού και την ιστορική περίοδο που έζησε;
Παραδέχεσαι ότι ο Ρωμαίος αυτοκράτορας ήταν παρων κατά την διάρκεια της συνόδου και έλαβε γνώση αυτών που αυτή ομολόγησε;
Είναι ιστορικά αποδείξιμα αυτα;
Φαίνεται ότι τα παραδέχεσαι όλα αυτά αλλά αρνείσαι την ιστορική τους σημασία για την ιστορικότητα του προσώπου του Ιησού
Τι θέλεις εσύ προσωπικά για να πεις, Α, αυτό είναι ιστορική αποδειξη του Ιησού Χριστού;
Αυτά τα γεγονότα είναι ιστορικά υπαρκτά ή αποτελουν διαστρεβλώσεις, πλάνες και δεν ξέρω τι άλλο θα σκεφτεί κάποιος;
Ξανα θυμιζω το τι απόφαση έλαβε η σύνοδος που έχει σημασία με το θέμα μας, το οποίο είναι η ιστορικότητα του προσώπου του Ιησού Χριστού.
.
2. Καί εαΌ°ς αΌ•ναν Κύριον αΌΈησοαΏ¦ν Χριστόν, τόν ΥαΌ±όν τοαΏ¦ ΘεοαΏ¦ τόν μονογεναΏ†, τόν ἐκ τοαΏ¦ Πατρός γεννηθέντα πρό πάντων ταΏΆν ααΌ°ώνων. ΦαΏΆς ἐκ φωτός, Θεόν αΌ€ληθινόν ἐκ ΘεοαΏ¦ αΌ€ληθινοαΏ¦, γεννηθέντα, οὐ ποιηθέντα, ὁμοούσιον ταΏ· Πατρί, δι’ οα½– τά πάντα ἐγένετο.
3. Τόν δι' αΌ‘μαΎΆς τούς αΌ€νθρώπους καί διά τήν αΌ‘μετέραν σωτηρίαν κατελθόντα ἐκ ταΏΆν οὐραναΏΆν καί σαρκωθέντα ἐκ Πνεύματος αΌ‰γίου καί Μαρίας ταΏ†ς Παρθένου καί αΌνανθρωπήσαντα.
4. Σταυρωθέντα τε ὑπέρ αΌ‘μαΏΆν ἐπί Ποντίου
Πιλάτου καί παθόντα καί ταφέντα.
5. Καί αΌ€ναστάντα ταΏ‡ τρίταΏƒ αΌ‘μέραΎ³ κατά τάς
Γραφάς.

Αποτελεί ιστορική αναφορά αυτό ΝΑΙ ή ΟΧΙ.
και γιατί παρακαλώ.

Ρε φίλε αν δεν πω την προσωπική μου άποψη σε φόρουμ που θα την πω?και γιατί να βρω αποδείξεις και στοιχεία για να αποδείξω ότι αυτή είναι προσωπική μου άποψη(it doesn't make sense man)?Και ότι γράφω το γράφω για το φόρουμ,δεν νομίζω μετά απο 2000 χρόνια,οι απόγονοί των ανθρώπων να που <<Α,αυτό το έγραψε ο μέγας Johnkokk,είναι αλήθεια>>

Πιστεύω στον Χριστό,θέλω να αποδειχθεί η ύπαρξή του,αλλά αυτό πρέπει να γίνει σωστά,με ισχυρά στοιχεία και όχι με ανακρίβειες.

Φυσικά και έγινε η σύνοδος και φυσικά και πήγε ο αυτοκράτορας και σου εξήγησα και τους λόγους για τους οποίους συνέβησαν αυτά.Τα γεγονότα αυτά όμως είναι αποδείξεις ιστορικότητας της λατρείας του Χριστού και όχι της ύπαρξης του.Και οι αρχαίοι έλληνες είχαν κείμενα που μιλούσαν για τους θεούς και την λατρεία τους,άρα ο Δίας,η Ήρα,ο Ερμής κτλπ ήταν υπαρκτά πρόσωπα,ιστορικά αποδεδειγμένα.Και οι αρχαίοι έλληνες δεν έγραψαν για την προέλευση και την ζωή του Δια?Άρα προφανώς και υπήρχε,απλά ο Χριστός ήταν πιο δυνατός,οπότε τον νίκησε(δεν ξέρω αν είναι ιστορικά αποδεδειγμένο,αλλά νομίζω του έσκασε καμεχαμεχα).
Απάντηση με παράθεση