Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #618  
Παλιά 21-12-08, 16:39
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CADOS
εδω ειναι το λίνκ για τα χειρογραφα της νεκρας θάλασσας που ανακαλυφτηκαν και εχουν στοιχεια για τον Ιησου σαν προερχόμενο απο την δυναστεία του Δαυιδ.
http://www.bib-arch.org/news/dss-in-stone-news.asp

εγω τις διαβασα ολες τις σελιδες Ελπινικη εσυ παραθετεις ιστορικους που αναφερονται στην υπαρξη του Ιησου οι οποιοι δυστυχως εχουν διαψευθει ως αναληθεις και για τους οποίους εχει απαντήσει διεξοδικά η Λίτσα
στις περισσοτερες των περιπτωσεων δε τα στοιχεια περι της υπαρξης του Ιησου εχουν προστεθει πολυ αργότερα

ωστοσο εγω κρατάω την ιδέα της αγάπης που πρεσβευει ο Χριστός και φυσικα την ασπάζομαι αλλα αν αποδειχτει η ιστορικότητά του ενα ακόμη.
Δεν νομίζω οτι η LITSA έχει απαντήσει διεξοδικά πάνω στις πηγές που παραθέτω παραπάνω, το θέμα είναι πάρα πολύ μεγάλο και απο αυτά που κοίταξα δεν βρήκα αντίστοιχες επιστημονικές έρευνες (τεκμηριωμένες) που να αναιρούν τα παραπάνω. Άλλωστε η εκκλησία στηρίζει την άποψη της (περί προσώπου του Ιησού) και στα παραπάνω κείμενα, οπότε απο αυτό και μόνο, θεωρώ οτι θα είχε δώσει τις απαντήσεις της απέναντι σε αυτές τις έρευνες.
Αν εσύ έχεις βρεί κάτι τέτοιο, δηλαδή έρευνες που να διαψεύδουν την κάθε πηγή που έχω μεταφέρει σε προηγούμενο post θα ήθελα να τις αναφέρεις.

Κάτι τελευταίο, κανείς μας δεν έγραψε πως τα χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας αναιρούν την ύπαρξη του Ιησού.
Απάντηση με παράθεση