Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1095  
Παλιά 22-10-13, 11:22
Το avatar του χρήστη Ogygos
Ogygos Ο χρήστης Ogygos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2005
Περιοχή: Ελλάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι απαραίτητα. Υπάρχουν σοβαρότατες ενδείξεις που πιστοποιούν ότι ο πρώιμος χριστιανισμός συνδέεται άμεσα με τον μετέπειτα χριστιανικό Γνωστικισμό ο οποίος αντιμετώπιζε τον Ιησού συμβολικά, μέσα από μια καθαρά θεϊκή/μυθική σκοπιά. Γι'αυτό και στις μέρες μας μπορείς να εντοπίσεις Μυθικιστές Γνωστικούς Χριστιανούς που μιλούν για επιστροφή σε έναν πνευματικό-σύμβολο Ιησού, απορρίπτοντας την ιστορικότητά του. Θεωρώ ότι χριστιανισμός μπορεί να υπάρξει ακόμα και με έναν μυθικό Ιησού. Διαφορετικός μεν, αλλά μπορεί να υπάρξει.
Η βικιπαιδία γράφει:

"Για παράδειγμα οι γνωστικοί δίδασκαν τον δοκητισμό, την πίστη δηλαδή ότι ο Ιησούς Χριστός δεν είχε φυσικό σώμα, ότι η φυσική του υπόσταση ήταν μια απάτη και συνεπώς η σταύρωσή του δεν ήταν υλική. Αυτές οι θεωρήσεις βασίζονταν στην υποτιμητική αντίληψη για τη σάρκα που έτρεφαν οι γνωστικοί και την άποψη ότι ένας θεός ποτέ δεν θα φυλακιζόταν στην "ποταπή" ύλη."

Αυτό σημαίνει ότι οι γνωστικιστές της εποχής δεν πίστευαν σε έναν συμβολικό Ιησού, αντίθετα πίστευαν σε έναν πραγματικό - ιστορικό Ιησού, απλώς λόγω κάποιων ιδεολογικών επιλογών που είχαν κάνει υιοθέτησαν την άποψη ότι δεν είχε φυσικό - υλικό σώμα. Βέβαια αυτό το πίστευαν μόνο οι γνωστικιστές και όχι οι μη αιρετικοί Χριστιανοί. Οι καθ' ύλην αρμίδιοι να μιλήσουν γι' αυτό το θέμα είναι οι Απόστολοι οι οποίοι μέσω της Καινής Διαθήκης δεν αφήνουν καμεία αμφιβολία για την υλική υπόσταση του Ιησού Χριστού.


Παράθεση:
Ενδιαφέρον το θέμα που ερευνάς (αν θες σε επόμενη απάντησή σου μπορείς να αναφέρεις τους τίτλους των βιβλίων σου). Ομως είσαι σίγουρος ότι ένας εκπρόσωπος του χριστιανικού δόγματος (ορθόδοξου ή καθολικού) θα δεχόταν τέτοιες απόψεις περί της ύπαρξης λεξαριθμητικών αναλύσεων και ουράνιων πατρίδων μέσα στα ιερά του κείμενα;
Νομίζω ότι οι περισσότεροι θεολόγοι έχουν πειστεί για την αξία των λεξαρίθμων στην προσπάθεια μελέτης της Αγίας Γραφής. Δεν νομίζω ότι υπάρχει εκπρόσωπος του χριστιανικού δόγματος που να πιστεύει ότι ο λεξάριθμος του ονόματος Ιησούς τυχαία βγάζει το 888 και ότι αυτό δεν έχει κανένα νόημα. Βέβαια η ερμηνεία των λεξαριθμητικών δεδομένων είναι ένα άλλο θέμα, και είναι λογικό ο καθένας να έχει διαφορετικές απόψεις για το πως θα πρέπει να πλησιάσει το θέμα αυτό.

Οι εκπρόσωποι του Καθολικισμού έχουν αποδεχθεί την πιθανότητα να υπάρχει ζωή σε άλλους πλανήτες, βασιζόμενοι φυσικά στα νεότερα δεδομένα της επιστήμης. Δεν νομίζω ότι οι αντίστοιχοι Ορθόδοξοι έχουν αντίθετη άποψη αν και το θέμα δεν έχει συζητηθεί πολύ. Γενικά στο βιβλίο μου δεν έχω σκοπό να αναπτύξω κάποια ερμηνεία που μπορεί να θεωρηθεί και υποκειμενική και η οποία να μην μπορεί να ελεγχθεί. Αντίθετα έχω σαν σκοπό να φέρω το στο φως κάποια δεδομένα που μπορούν να μελετηθούν και να οδηγήσουν σε γόνιμους προβληματισμούς για το τι είναι ο Χριστιανισμός και κυρίως πως μπορεί να σχετιστεί με την επιστήμη και την σύγχρονη πραγματικότητα.

Με άλλα λόγια θεωρώ ότι η μελέτη της αστρονομικής συνιστώσας του Χριστιανισμού - βλέπε άστρο της Βηθλεέμ - μπορεί πείσει αρκετό κόσμο ότι η θρησκεία δεν είναι αντίθετη στην επιστήμη, αλλά αντίθετα είναι μία αρχαία προσφορά επιστήμης/γνώσης, μία προσφορά που σε συνδυασμό με την ηθική συνιστώσα της αγάπης είχε σωτηριολογικό περιεχόμενο.

Το τρίτομο έργο μου δεν έχει εκδοθεί ακόμα. Έχω γράψει ένα επιπλέον βιβλίο για τον δίσκο της Φαιστού. Τα λίγα αντίτυπα που έχουν εκτυπωθεί θα εξαντληθούν σύντομα και θα εκδώσω μια πιο εμπλουτισμένη, αναθεωρημένη μορφή του η οποία φιλοδοξώ να είναι διαθέσιμη για το κοινό μέσω διαδικτύου.
__________________
ΙΗΣΟΥΣ = ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = 888

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ogygos : 22-10-13 στις 12:01
Απάντηση με παράθεση