Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1665  
Παλιά 18-09-16, 14:15
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CERT Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε φίλε μου, το θέμα μας δεν είναι ποιος έγραψε τα ευαγγέλια. Είναι η ιστορικότητα του ανθρώπου που περιγράφουν τα ευαγγέλια. Για να μην "κολλήσει" η κουβέντα στο ποιος έγραψε ή όχι τα ευαγγέλια, ας υποθέσουμε ότι οι ευαγγελιστές ήταν και οι πραγματικοί συγγραφείς τους. Τι πιο απλό;

Έχεις εσύ κανένα άλλο γραπτό κείμενο, πλην των ευαγγελίων, για να μελετήσουμε την ιστορικότητα αυτού του προσώπου ; Αν έχεις πες μας, να το δούμε ...

Και τι σόϊ "προκαταβολές" είναι αυτές που βάζεις, ότι δήθεν θέλω να καταστρέψω την κουβέντα; Δεν καταλαβαίνω...
Η κουβέντα κολλάει επειδή στέκεσαι μετέωρος και δεν κάνεις επιλογή.Και αυτό γνωρίζω ότι είναι κακό για την (όποια) συζήτηση. Πρέπει να έχουμε τάξη στην αναζήτηση και στην ερέυνα μας (δεν συμφωνείς; )
Ποια είναι η αποψή σου στο ποιος έγραψε τα ευαγγέλια; Τι θεωρείς; Απλή ερώτηση και πραγματικα δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις να υποθέτεις αφού μπορείς να πεις ένα απλό δεν ξέρω.
Είναι αυτή η απάντηση; Δεν ξέρεις ποιος πραγματικά έγραψε τα ευαγγέλια;
Αν δεν δωθει απάντηση πως θα προχωρήσουμε; κάνουμε καλή αρχή με το να αφήνουμε ανοιχτά ερωτήματα;
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση