Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #230  
Παλιά 26-09-06, 12:57
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Αγαπητέ teoilo που είδες την δική μου αναφορά στην Π. Διαθήκη; Δεν σου είπα τίποτα για την ιστορικότητα της Π. Διαθήκης πρώτον γιατί δεν ξέρουμε ποιός και πότε την έγραψε και δεύτερον γιατί το θέμα μας εδώ είναι η ιστορικότητα του Ιησού. Ο Ιησούς δεν αναφέρεται πουθενά στην Π. Διαθήκη παρα μόνο στην Καινή και κυρίως στα ευαγγέλια.

Για τα ευαγγέλια σου μιλάω οτι είναι ιστορικά κείμενα άσχετο αν χρησιμοποιήθηκαν και ως θρησκευτικά.

Να διορθώσω κι ένα λάθος εκ παραδρομής, πράγματι ο συγγραφέας των πράξεων των αποστόλων είναι ο Λουκάς και όχι ο Ιωάννης.

Και ναι αγαπητέ μου τα πρόσωπα των Ευαγγελίων είναι όλα ιστορικά πρόσωπα, μέχρι και η ιστορικότητα της Παναγίας έχει αποδειχτεί μιας και υπάρχει διασωσμένο το φόρεμα της από το οποίο μάλιστα έχουμε και στοιχεία για τα χαρακτηριστικά της(ήταν ιδιαιτέρως κοντή και λεπτή). Για τους δε ευαγγελιστές δεν χρειάζεται να πούμε οτι ήταν ιστορικά πρόσωπα νομίζω οτι δεν υπάρχει κανένας νοήμων που να αμφισβητεί αυτά τα πρόσωπα, το ίδιο και οι απόστολοι.

Τα θαύματα μπορείς να τα αμφισβητήσεις αν θέλεις, τα πρόσωπα που παίρνουν μέρος στα ευαγγέλια δεν αμφισβητούνται (αν και υπάρχει κι ένα θαύμα του χριστού που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί και οι αρνητές σκόπιμα ούτε που το αγγίζουν γιατί δεν μπορούν να βρούν λογική εξήγηση,αλλά είναι άλλο θέμα αυτό).

Και επίσης αγαπητέ μου υπάρχουν και πολλά ευρήματα του αρχαίου κόσμου που τα λαμβάνουμε υπόψιν ενώ δεν ξέρουμε αν αληθεύουν, παίρνουμε ως ιστορικό στοιχείο από την Ιλιάδα οτι ο τρωικός πόλεμος συνέβη και μάλιστα είναι αληθή τα πρόσωπα που λαμβάνουν χώρα στα γεγονότα, όμως άλλοι μελετητές λένε πως ο Οδυσσέας για παράδειγμα είναι δημιούργημα του Ομήρου που του έχει δοθεί σκοπίμως αυτό το όνομα εκ του ρήματος "οδεύω" και αυτό λόγω των περιπετειών που πέρασε για την επιστροφή. Τα ίδια και με την Πηνελόπη κ.ο.κ. Όμως αν σε ρωτήσω σήμερα θα προσπαθήσεις να μου πεις πως η χώρα των Κυκλώπων ήταν η Λιβύη ή το τάδε ή το δείνα μέρος που μπορεί να είναι και αποκυήματα της φαντασίας του ομήρου. Πάνω σε αυτό το πλάισιο σου μιλάω για τον Ηρόδοτο, κι οχι οτι τον ακυρώνω.
Απάντηση με παράθεση