Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #912  
Παλιά 28-12-11, 00:54
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατηγορείς όσους αμφισβητούν την ύπαρξη του Χριστού αλλά και δεν γνωρίζεις και δεν μπορείς να προσδιορίσεις ποιά είναι αυτά τα κριτήρια με βάση τα οποία μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη ενός προσώπου.
Δεν κατηγορώ κανέναν. Στο βαθμό που δεν είμαι ιστορικός ή φτασμένος ιστορικός, δεν μπορώ να προσδιορίσω ποια είναι τα κριτήρια. Προφανώς το ισχύει και για του λόγου σου μάστορα. Η λογική λέει πως χρησιμοποιούνται οι ιδιοι κανόνες ανεξαρτήτως εάν μιλάμε για τον Ιησού ή για τον Σοφοκλή.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επαναλαμβάνω όπως και πριν: ποιοί είναι αυτοί οι κανόνες? Άφού δεν τους γνωρίζεις γιατί τους επικαλείσαι?
άστα αυτά ρε μεγάλε που γνωρίζεις τα άπαντα, φωτεινέ παντογνώστη. Απάντησε επί της ουσίας αφού σε προσκυνάνε στο γιέιλ και στο υπουργείο πολιτισμού, για τον Ιησού έχουν προσκομιστεί οι λιγότερες ενδείξεις-αποδείξεις από κάθε άλλο ιστορικό πρόσωπο για το οποίο τεκμαίρεται πως υπήρξε? Εάν δεν μπορείς κάνεις τουμπεκί ψιλοκομμένο.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είσαι καλά ενημερωμένος. Η αλλοίωση ιστορικών στοιχείων για να επιβληθούν οι κανόνες που επιθυμούν οι εκάστωτε εκκλησιαστικοί κύκλοι, έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν. Δεν ξέρω πχ αν ξέρεις για την "Δωρεά του Κωνσταντίνου" http://en.wikipedia.org/wiki/Donation_of_Constantine
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Οπότε βάσει της λογικής σου, τραβάμε μια γραμμή και καταλήγουμε πως ο Ιησούς και αρκετοί άλλοι, δεν υπήρξαν. Στο είπα, τοιουτοτρόπως μπορούμε να αποδείξουμε πολλά και διάφορα.




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βλακεία σου είναι ότι προσπαθείς να αποδείξεις κάτι που είναι θέμα πίστης καθαρά. Ο πυρήνας της πίστης σου είναι η ανάσταση του χριστού και αυτή δεν θα αποδειχθεί ποτέ. Μπορείς να το πιστεύεις ελεύθερα και χωρίς καμία κατάκριση από μένα, αλλά μην προσπαθείς να το αποδείξεις, γίνεσαι γελοίος.
Αγαπητέ, εάν αυτό κατάλαβες, τότε ευχαριστώ τον θεό που σε σχέση με εσένα, εγώ φαίνομαι απλώς γελοίος. Η βλακεία μου βασικά είναι μιλάω με εσένα γιατί δεν θέλεις να καταλάβεις. Δεν γνωριζόμαστε γενικότερα για να ξέρεις τον πυρήνα της πίστης μου οπότε άσε κατά μέρος τις υποδείξεις. Μιλάμε για το αν υπήρξε κάποιος πριν 2000 χρόνια, τα υπόλοιπα χρησιμοποίησε τα για να αυτοεπιβεβαιώνεσαι μπροστά στον καθρέπτη.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωρίζω τους φίλους του Σωκράτη
Βγαίνατε για μπύρες? Με τη λογική σου και η κουτσή μαρία μπορεί να πει όπως και εσύ, ότι οι φίλοι του δεν υπήρξαν.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμφανίζεται ξαφνικά στα 32, πεθαίνει στα 33 και σώζονται 2-3 περιστατικά που μίλησε και έκανε θαύματα και πάλι μόνο σε χριστιανικές πηγές. Οι σύγχρονοι του, ιστορικοί, αγνοούν την ύπαρξή του και ξαφνικά υπάρχει μια καταχώρηση στον Ιώσηπο και ως δια μαγείας είναι υπαρκτό πρόσωπο. Μου αρέσει ο τρόπος που σκέπτεστε...
Εμένα δεν μου αρέσει ο τρόπος που δεν σκέφτεσαι. Μπορείς να ξαναδιαβάσεις τις 90 σελίδες, ξέρω πως τα όσα αναφέρονται πονάνε αλλά με ξύδι χωνεύονται πιο εύκολα. Περισσότερο μου άρεσε αυτό με τα 2-3 περιστατικά που αναφέρονται μόνο σε χριστιανικές πηγές. Να χρησιμοποιείς συχνά το παραπάνω επιχείρημα όταν κουβεντιάζεις με τους συμφοιτητές σου,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί το zeitgeist περιμέναμε να μας τα πει? Εγώ τύχαινε να τα ξέρω χρόνια πριν.
Ακριβώς! Είναι ολοφάνερο πως χρησιμοποίησες τις ίδιες πηγές (επανεγγραφής της ιστορίας άνευ στοιχείων)! Μα πόσο αφελής μπορεί να είναι κανείς για να καταπίνει αμάσητο το (θρησκευτικό κομμάτι του) zeitgeist???


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρούμενες κρονεΐδες ημέρες λοιπόν!
Οπότε ο Ιησούς δεν υπήρξε! Καλά μυαλά, αυτή είναι η καλύτερη ευχή..
Απάντηση με παράθεση