Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #913  
Παλιά 28-12-11, 08:29
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κατηγορώ κανέναν. Στο βαθμό που δεν είμαι ιστορικός ή φτασμένος ιστορικός, δεν μπορώ να προσδιορίσω ποια είναι τα κριτήρια. Προφανώς το ισχύει και για του λόγου σου μάστορα. Η λογική λέει πως χρησιμοποιούνται οι ιδιοι κανόνες ανεξαρτήτως εάν μιλάμε για τον Ιησού ή για τον Σοφοκλή.
Και ποιό έργο του Ιησού σώζεται? Που έπαιζε τα έργα του? Ποιός τον χορηγούσε?
Λανθασμένο επιχείρημα. Ο Σοφοκλής υπήρξε γιατί τα έργα του έχουν διασωθεί και υπάρχουν καταγεγραμμένοι και οι διαγωνισμοί δράματος και ήταν δημόσιο πρόσωπο και το επιβεβαίωναν και οι σύγχρονοί του.
Με τον Ιησού δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω.

Παράθεση:
άστα αυτά ρε μεγάλε που γνωρίζεις τα άπαντα, φωτεινέ παντογνώστη. Απάντησε επί της ουσίας αφού σε προσκυνάνε στο γιέιλ και στο υπουργείο πολιτισμού, για τον Ιησού έχουν προσκομιστεί οι λιγότερες ενδείξεις-αποδείξεις από κάθε άλλο ιστορικό πρόσωπο για το οποίο τεκμαίρεται πως υπήρξε? Εάν δεν μπορείς κάνεις τουμπεκί ψιλοκομμένο.
Ο Φϊλιππος ο Β' υπήρξε γιατί έχουμε βρεί το λείψανό του. Αδιαμφισβήτητη απόδειξη. Ποιός πρέπει να κάνει τουμπεκί τώρα δεν ξέρω....

Παράθεση:
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Οπότε βάσει της λογικής σου, τραβάμε μια γραμμή και καταλήγουμε πως ο Ιησούς και αρκετοί άλλοι, δεν υπήρξαν. Στο είπα, τοιουτοτρόπως μπορούμε να αποδείξουμε πολλά και διάφορα.
Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διάφορα πρόσωπα, αλλά αντιθέτως με σένα είμαι ανοιχτός σε μια τέτοια προσέγγιση. Συμφωνώ με λίγα λόγια με την μεθοδολογία της αμφισβήτησης μέχρι την τελική απόδειξη, δεν το κάνω μόνο στην περίπτωση του Ιησού. Άλλωστε όπως ανέφερα και παραπάνω δεν αποδέχομαι πχ την ύπαρξη του Απολλώνιου του Τυανέα.

Παράθεση:
Αγαπητέ, εάν αυτό κατάλαβες, τότε ευχαριστώ τον θεό που σε σχέση με εσένα, εγώ φαίνομαι απλώς γελοίος. Η βλακεία μου βασικά είναι μιλάω με εσένα γιατί δεν θέλεις να καταλάβεις. Δεν γνωριζόμαστε γενικότερα για να ξέρεις τον πυρήνα της πίστης μου οπότε άσε κατά μέρος τις υποδείξεις. Μιλάμε για το αν υπήρξε κάποιος πριν 2000 χρόνια, τα υπόλοιπα χρησιμοποίησε τα για να αυτοεπιβεβαιώνεσαι μπροστά στον καθρέπτη.
Όπως σου έγραψα και παραπάνω δεν με νοιάζει τι πιστεύεις ούτε γιατί. Ούτε είπα ότι είσαι βλάκας. Κρίνω την προσπάθεια της λογικής επιβεβαίωσης της πίστης ως ηλίθια. Αν επιμένεις να προσπαθείς, είναι δικαίωμα σου αλλα και λανθασμένο λογικά είναι, αλλά και γελοίο.

Παράθεση:
Βγαίνατε για μπύρες? Με τη λογική σου και η κουτσή μαρία μπορεί να πει όπως και εσύ, ότι οι φίλοι του δεν υπήρξαν.
Διάβασε ιστορία αστοιχείωτε.

Παράθεση:
Εμένα δεν μου αρέσει ο τρόπος που δεν σκέφτεσαι. Μπορείς να ξαναδιαβάσεις τις 90 σελίδες, ξέρω πως τα όσα αναφέρονται πονάνε αλλά με ξύδι χωνεύονται πιο εύκολα. Περισσότερο μου άρεσε αυτό με τα 2-3 περιστατικά που αναφέρονται μόνο σε χριστιανικές πηγές. Να χρησιμοποιείς συχνά το παραπάνω επιχείρημα όταν κουβεντιάζεις με τους συμφοιτητές σου,
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια αλλά δεν είμαι φοιτητής πλέον. Απορώ πως κρίνεις ότι τα θαύματα του Ιησού αναφέρονται σε ιστορικές πηγές. Πού τα είδες πλην των ευαγγελίων? Ιδίως η ανάσταση, ιστορικά δεν υπάρχει πουθενά. Η αναφορά του Ιώσηπου είναι πλαστή.

Παράθεση:
Ακριβώς! Είναι ολοφάνερο πως χρησιμοποίησες τις ίδιες πηγές (επανεγγραφής της ιστορίας άνευ στοιχείων)! Μα πόσο αφελής μπορεί να είναι κανείς για να καταπίνει αμάσητο το (θρησκευτικό κομμάτι του) zeitgeist???
Αφελής είσαι εσύ και όλοι όσοι δεν γνωρίζουν ότι η θρησκεία του sol invictus (Ρωμαΐκή έκδοση του Μιθρα) ήταν η επίσημη ρωμαϊκή θρησκεία την εποχή του Μ.Κωνσταντίνου (Υπάρχουν και επιγραφές στα νομίσματα αυτού και προηγουμένων αυτοκρατόρων, που εξυμνούν τον θεό Sol Invictus) . Αν την μελετήσεις σε βάθος θα διαπιστώσεις πόθεν προέρχονται και κάποια τελετουργικά της χριστιανικής θρησκείας που δεν έχουν κάποια επίσημη αιτιολόγηση.
Παράθεση:
Οπότε ο Ιησούς δεν υπήρξε! Καλά μυαλά, αυτή είναι η καλύτερη ευχή..
Βασικά είναι πιθανό είναι να υπήρξε κάποιο πρόσωπο με αυτό το όνομα, αλλά δεν μπορούμε σε καμιά περίπτωση να ξέρουμε τί έκανε και ποιός ήταν.
Απάντηση με παράθεση