Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #570  
Παλιά 21-11-08, 19:43
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

καλησπερα σας

φιλε beetlejuice,δυστηχως δεν εχω διαβασει το θεμα απο την αρχη,πηρα ομως το θαρρος να γραψω,διαβαζοντας τα τελευταια σας ποστ.

γνωριζω οτι συζηταμε για την ιστορικοτητα του ιησου και οχι για το θεικο πνευμα του.προφανως κατ εσε,αν δεν υπηρξε σαν ανθρωπος τοτε δεν θα υπηρξε ουτε σαν θεανθρωπος,αλλα και ουτε θα συνεχιζει να υπαρχει μεχρι σημερα σαν <<κομματι>>του θεου.Προσοχη,μιλαω καθαρα για τον ιησου χριστο και οχι για εναν αγνωστο θεο.

εγω προσωπικα,τον χριστο,τον εχω γνωρισει σχετικα προσφατα.ηρθε και μου μιλησε,με ρωτησε αν ειναι ολα καλα και του απαντησα <<οχι>>.μου ειπε <<πως μπορω να βοηθησω?>> και του απηντησα <<κανε ενα θαυμα,σαν αυτα που εκανες οταν ησουν θεανθρωπος,ξερεις 2000 πριν>>.ο χριστος με διαβεβαιωσε οτι θα κανει αυτο που του ζητησα και ευτυχως για μενα,κρατησε τον λογο του.

οπως καταλαβαινεις φιλε beetlejuice,ο παραπανω διαλογος ειναι συμβολικος αλλα η ουσια του ειναι πραγματικη.ξερεις,πολλες φορες στη ζωη μας χρειαζομαστε βοηθεια.μια βοηθεια που οι ανθρωποι δεν μπορουν να μας δωσουν,οχι γιατι δεν θελουν αλλα γιατι δεν μπορουν.τοτε αναγκαστικα,οσο ορθολογιστης και να εισαι,στρεφεσαι σε κατι θεικο.εγω,λογω του οτι μεγαλωσα στην ελλαδα(χριστιανικη χωρα)ζητησα την βοηθεια αυτη απο τον χριστο και την ελαβα.στην παρουσα φαση δεν χρειαζεται να σκεφτω αλλες εκδοχες οσον αφορα το ποιος η το τι με βοηθησε.ξερω πολυ απλα οτι ζητησα την βοηθεια απο καποιον... Χριστο και την ελαβα.

αφου λοιπον αποδειχτηκε(για μενα παντα)η υπαρξη του χριστου σαν θεος,απο κει και περα ειναι λογικο να πιστευω στην ιστορικοτητα Του.πολλες φορες οι 5 μας αισθησεις δεν φτανουν για να αντιληφθουμε τα παντα γυρω μας.εγω χρησιμοποιησα μια εκτη αισθηση,αυτην της πονεμενης ψυχης που αναζητα τον σωτηρα της.δεν με συγκινουν λοιπον οι διαφορες ανθρωπινες μελετες,ουτε ο john alegro με τα μανιταρια του.

υγ.αυτο το τραγουδι του χατζηγιαννη,ξερετε το <<χερια ψηλα>>λεω,μαλλον για τους γιατρους εχει γραφτει

φιλικα
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση