Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1896  
Παλιά 19-03-18, 11:58
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά με ενοχλεί λιγότερο ένας μη χριστιανός που θα ρίξει χριστοπαναγίες(άλλωστε κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με τη βλακεία) από ένα χριστιανό που θα σφετεριστεί το όνομα των ιερών προσώπων για να δώσει κύρος στις ανόητες,συμφεροντολογικές ή μη, απόψεις του.
Οι περισσότεροι που έχω δει να ρίχνουν τέτοια καντήλια, χριστιανοί δηλώνουν. Σε αυτό που λες στο δεύτερο σκέλος, περιγράφεις νομίζω τον μέσο απολογητή. Πιστεύω ότι έχει ταυτίσει τα θρησκευτικά του πιστεύω με το '' εγώ '' του, επομένως όταν βλέπει να αμφισβητείται αυτό που πιστεύει, το εκλαμβάνει σαν να αμφισβητείται και ο ίδιος προσωπικά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εκκλησία από χώρο προσευχής και πνευματικής μόρφωσης έχει γίνει ένας απλός χώρος συγκέντρωσης, μια λέσχη σχεδόν κενού περιεχομένου για μένα. Κάποιος μπορεί να με πει τεμπέλη ή ότι αλλάζω την θρησκεία μου κατα το πως με βολεύει, ο Θεός όμως είναι παντού, αν κάποιος θέλει να προσευχηθεί μπορεί να το κάνει παντού.
Τεμπέλη θα σε αποκαλέσει ο πνευματικός σου ( εκτός κι αν είναι προοδευτικός άνθρωπος ) και γενικά το σύνολο σχεδόν του κλήρου. Λογικό είναι κιόλας, είναι πάγια τακτική των μονοθεϊστικών θρησκειών, να δημιουργούν τύψεις στο ποίμνιο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεπώς ποιος ο λόγος να πασχίζει κανείς ενάντια σε κάτι ετοιμοθάνατο, ποιος έχει την όρεξη και χρόνο να σπαταλήσει για να κάνει κάτι τέτοιο?
Όλοι εμείς που μοναδικός μας σκοπός στη ζωή είναι να τα βάζουμε με τους χριστιανούς στα φόρα, γιατί δεν έχουμε να κάνουμε κάτι καλύτερο

Υ.Γ: Το '' Εμείς ή κανείς '' το πήρες από τα πρόσφατα γεγονότα στο ποδόσφαιρο, έτσι;
Απάντηση με παράθεση