Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #783  
Παλιά 14-02-10, 15:35
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

[QUOTE]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
και περιλαμβάνει όχι μόνο κείμενα που αφορούν την ερμηνεία του μωσαϊκού Νόμου αλλά και ποικίλο άλλο υλικό, νομικό, θεολογικό, ηθικό, επιστημονικό, ιστορικό, λαογραφικό κ.λπ.
Εάν τα θεολογικά κείμενα είναι ιστορικά... (για αυτό και σου είπα για
όλα τα βιβλία του... και προφανώς και κείμενα... αλλά συνεχίζεις να
μην συζητάς κόσμια... δεν θα σου κάνω άλλη φορά την "χάρη"... βγάζοντας
βιαστικά συμπεράσματα ("άρα άλλοι οι σκοποί σου") και ό,τι άλλο)
τότε γιατί και να μην είναι και η Βίβλος...; (π.χ.)
Δεν μου κάνεις καμία "χάρη" αγαπητέ μου, ούτε σαφώς μου δείχνεις κάτι καινούριο πέραν απο αυτών που γνωρίζω ήδη. Δεν επιχειρηματολογείς αντιθέτως κρίνεις και "τακτοποιείς" θέσεις και απόψεις...
Όσο για το "κόσμια" ρίξε μια ματιά στα ποστς που έχεις ανεβάσει τόσο σε αυτό το θέμα όσο και σε αρκετά άλλα και κάνε την αυτοκριτική σου...Θα διαπιστώσεις ότι δεν είμαι η μόνη που απαντά "ειρωνικά" απέναντι στα ειρωνικά σου σχόλια και τις προσβολές που εκτοξεύεις κατα καιρούς.

Παράθεση:
Προφανώς... δεν κατάλαβες ότι ένα επιχείρημα όπως "οι Εβραίοι δέχονται αυτό"
έχει ίδια βαρύτητα με το "οι Εβραίοι κυβερνούν τον κόσμο" (προφανώς όταν
τα μεγάλα μυαλά της Ελλάδας που έχουν φύγει από την Ελλάδα και είναι
σε NASA κτλ δεν εργάζονται)
Για να στο αντιστρέψω... πόσο βαρύτητα μπορεί να έχει ότι "οι Έλληνες
τρώνε σουβλάκια" ως επιχείρημα σε μία κουβέντα που ψάχνει να δει μία
αλήθεια;
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον ειρμό μου...
Δεν μιλώ για θεολογία μιλω για ιστορία. Το Ταλμούδ έχει και ιστορικές αναφορές σε πολλά κείμενά του. Ρωτώ λοιπόν πως γίνεται να αναφέρουν μέσα τον γιο της Μαριάμ όταν αυτός δεν γεννήθηκε ποτέ αλλά δημιουργήθηκε στο μυαλό 12 διαφορετικών ανθρώπων οι οποίοι μαζεύτηκαν μια μέρα και έπλασαν έναν Θεό;
Αυτό ρωτώ, άσε στην άκρη τον Θεάνθρωπο δεν μας ενδιαφέρει τι ήταν ή τι έκανε αλλά αν πράγματι υπήρξε κάποτε ένας άνθρωπος ονόματι Ιησούς.

Παράθεση:
Η Βίβλος, σύμφωνα με τους Ιερείς του Χριστιανισμού, είναι πλήρης, απαντάει σε όλα όσα αφορούν τον άνθρωπο και δεν παρουσιάζει κενά.
Είναι δε, θεόπνευστη.
Κείμενα, που οι φωτισμένοι Πατέρες του Χριστιανισμού θεώρησαν περιττά, ως μη γνήσια φαντάζομαι, δεν τα συμπεριέβαλαν στην Βίβλο.
Υπάρχει πάρα πολύ υλικό στην καινή διαθήκη, ώστε να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα των θεμάτων που ασχολήθηκε ο Χριστός.
Ο Χριστός της Βίβλου, ήταν σαφέστατα, η εικόνα ενός πολύ φιλόδοξου Ραβίνου.
Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε...
Επείδη τυχαίνει να έχω ασχοληθεί αρκετά με τον χριστιανισμό όλα τα παραπάνω που γράφεις είναι εντελώς αυθαίρετα και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα της Εκκλησίας. Στην κουβεντούλα μας θα έπρεπε να είχαμε κάποιον θεολόγο για να σας τα εξηγήσει αφού διαπιστώνω πως δεν έχεις μελετήσει τα βασικά απλά κρίνεις μια φιλοσοφία που για δικούς σου λόγους δεν συμπαθείς.
Και εγώ δεν συμπαθώ τον Μωαμεθανισμό αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα υποστηρίζω ότι ο Μωάμεθ δεν υπήρξε ποτέ ή θα τον βάζω να λύνει "ασκησούλες"...Καταλαβαίνεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 14-02-10 στις 15:44
Απάντηση με παράθεση