Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 04-12-05, 18:45
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Φίλε μου,ο Χριστός ήταν αυτός που είπε το"πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη".Απλώς,απευθυνόταν μάλλον κατά την διάρκεια της δικής Του ζωής ίσως περισσότερο στους Ισραηλινούς,αν και δεν γνωρίζω την φυλετική σύσταση του πληθυσμού στις περιοχές που δίδασκε,στην Ιουδαία,στην Γαλιλαία(των εθνών) κ.λπ.Αυτός ώρισε ώστε να έλθουν έτσι τα πράγματα.Άλλη του ρήση είναι:"ο υιος του ανθρώπου δεν ήλθε να καλέσει τους δικαίους,αλλά τους αμαρτωλούς(γι'αυτό και συναναστρεφόταν τους τελώνες κ.λπ.) σε μετάνοια".Και όντως,ο λαός του Ισραήλ δεν διακρινόταν για το ήθος του και την πίστη του κ.λπ.Ο Ίδιος είχε προφητεύσει ότι προ του τέλους του αιώνος"το ευαγγέλιο της Βασιλείας θα κηρυχθεί σε όλον τον κόσμο"εις μαρτύριον"πάσι τοις έθνεσι"(ώστε όλοι να το γνωρίσουν).Επίσης,στην Κ.Δ.αναφέρεται κάπου ότι κατά την περίοδο που ήταν το πνεύμα Του εκλιπόν από αυτον τον κόσμο πήγε να διδάξει τους "εν τοις κατωτάτοις της Γης(=Άδη)".Είναι σαφές ότι οι Απόστολοι δεν έκανα"του κεφαλιού τους",επίσης.Δεν νομίζω ότι έδειξε ιδιαίτερη εύνοια στους Εβραίους.Αυτό,κατά την άποψη μου,είναι επιπόλαια προσέγγιση.Δεν πρέπει να ξέχναμε ότι δεν δόθηκαν σε όλους τα ίδια,όπως αναφέρεται σε μία άλλη παραβολή με κάποιους δούλους και και τον ξενιτεύομενο κύριό τους."Nothing is for free",αγαπητέ μου,όπως έλεγε και στο"Phantom of the Opera" στην κοπέλα που επιλέχθηκε από το "the spirit of music",το Φάντασμα δηλ.η δασκάλα της...

Να σημειώσω κάτι πάνω στην Ιστορικότητα του Ιησού:μετά από μία μικρή έρευνα ανακάλυψα πως έχει κυκλοφορήσει ένα βιβλίο ειδικά γι'αυτό το ζήτημα από τον γνωστό εκ των τηλεοπτικών του εκπομπών κ.Κωνσταντίνο Σιαμάκη με τίτλο"Εξωχριστιανικές μαρτύριες για τον Χριστό και τους χριστιανούς" από τις εκδόσεις "Άθως"...Δεν το έχω διαβάσει ακόμα,βεβαίως,αλλά είναι άξιο μνείας ως γεγονός.Επίσης,και τα προ μερικών ετών ευρεθέντα "Χειρόγραφα της Νεκράς Θαλάσσης"(Κουμραν,νομίζω λέγονται αλλοιως)αφορούν το ζήτημα της ιστορικότητος του Ιησού,έστω και εμμέσως.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 03-11-10 στις 20:18
Απάντηση με παράθεση