Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #734  
Παλιά 16-04-09, 10:19
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε ένα θρησκευτικό σύστημα όπως ο χριστιανισμός, όπου το ευκταίο είναι ο λόγος να γίνεται πράξη, είναι απαράδεκτο να καταντά παράδοσή του ένα τέτοιο χαρακτηριστικό. Συμπληρών κι εγώ πως δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις περισσότερες από τις διδασκαλίες του Ιησού. Το πρόβλημά μου σχετίζεται με τη στάση-δράση αυτών των ατόμων που ενώ όλοι τους χαρακτηρίζουν έκπτωτους από τον κλήρο, κανείς δεν κάνει τη φράση του πράξη. Είναι δεδομένο πως ένα τέτοιο "σώμα" σίγουρα δεν ήταν στις επιθυμίες του Ιησού και αυτό το έδειξε κάποτε με τον πιο παραστατικό τρόπο. Πάραυτα, εδώ και χιλιάδες χρόνια φαίνεται σαν να μην πέρασε μια μέρα και οι ίδιες ηθικές πτώσεις γίνονται πράξη και μάλιστα σε χειρότερο βαθμό.
Δυστυχώς έτσι είναι σε μεγάλο βαθμό και τελικά πρέπει να αναρωτηθούμε για αυτά που πιστεύουμε και για το εάν τελικά έχουμε εξελιχθεί τόσο πολύ σαν κοινωνία.

Παράθεση:
Ο Χριστιανισμος που εχουμε, δεν ειναι ο Χριστιανισμος του Ιησου, ουτε καν του Παυλου
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο δυστυχώς… Αλλά αλήθεια τι από όλα όσα έχουμε είναι ίδια με αυτό που κάποτε είχαμε?
Λέμε έχουμε δημοκρατία, ελευθερία, τι σχέση έχουν αυτά που ζούμε με την δημοκρατία? Τι σχέση έχουν όλα αυτά που ζούμε με την Ελευθερία?
Όταν ξεκίνησε αυτό το θέμα, απάντησα στην δημοσκόπηση ότι δεν με ενδιαφέρει εάν υπήρξε τελικά ο Χριστός ή όχι, παρα μόνο αυτά που είπε ή φέρεται να είπε. Όπως δεν θα με ενδιέφερε εάν υπήρξε ή όχι ο Κλεισθένης. Δεν θα με επηρέαζε καθόλου η ύπαρξη του ή όχι για να πιστέψω και να υποστηρίξω την δημοκρατία. Αλλά έχει καμία σχέση η δημοκρατία του Κλεισθένη με την δημοκρατία του τώρα? Έχει καμία σχέση ο Χριστιανισμός του Ιησού με τον Χριστιανισμό του τώρα?
Απάντηση με παράθεση