Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #934  
Παλιά 17-01-12, 02:12
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή ....

Πιστεύω πως το poll του topic είναι "στημένο", για να βλέπει ο συντάκτης του τόνους αίμα μέσα σε 90 σελίδες, τρώγοντας pop corn και πίνοντας coca cola...

Είναι μάταιο να προσπαθείς να υποστηρίξεις ότι ο Ιησούς υπήρξε. Είναι θεμιτό όμως να πιστεύεις ότι υπήρξε. Από 'κει και πέρα, αναρωτηθείτε μέσα σας και ρωτήστε τον εαυτό σας: "Είναι τόσο σημαντικό για εκείνον να ξέρει αν τον πιστεύετε, ή αν πιστεύετε στα λόγια του;"

Θέλω να μάθω δηλαδή από τους 123 (!!!) που ψήφισαν την καταλυτικότητα της ύπαρξής του στη ζωή τους, γιατί είναι τόσο σημαντικό να υπήρξε; Δεν θέλω να προσβάλλω τις ιδέες τους, αλλά ακόμη και να υπήρξε, πιστεύω ότι δεν θα ήθελε να γίνει ο Ιησούς ο καταλύτης στη ζωή σας, αλλά τα λόγια του και οι σκέψεις του... δηλαδή, η διδασκαλία του!

Σίγουρα τα ιδεώδη της αγάπης, της συμπόνοιας, της συγχώρεσης και της φιλίας είναι τα πανμέγιστα όλων. Σίγουρα εκείνες τις εποχές, οι άνθρωποι είχαν ένα χάος μέσα στο μυαλό τους, όπως σίγουρα επίσης υπήρχαν και άνθρωποι πριν την παρουσία του Ιησού που πίστευαν σ' αυτά τα ιδεώδη και ήταν "ειδωλολάτρες".

Δεν θέλω να ανοίξω κανένα πατερικό κείμενο και καμία Καινή Διαθήκη για να αποδείξω την ιστορικότητά του.

Αν υποθέσουμε ότι βγαίνει μία έρευνα, ότι το βλέπετε στον ύπνο σας ή ότιδήποτε άλλο σας φανεί πειστικό τελοσπάντων, ότι τελικά ο Ιησούς υπήρξε.

Σ' αυτούς τους 123 (!!!) τι θα αλλάξει στην ζωή τους; Γιατί θα είναι καταλυτική;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση