Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1127  
Παλιά 26-03-14, 22:58
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν βρίσκω λόγω να σε πιστέψω.
Δείχνεις ότι την άποψη για τον χριστιανισμό την παίρνεις από τα blogs/ φόρουμ και κάποιους ξένους μη ορθόδοξους. Στο βιβλίο σου δεν υπάρχει ούτε μία συνέντευξη από θεολόγο της χώρας μας.
Το ότι πολεμούντε αυτοί οι δύο θεολόγοι, δεν σημαίνει πως οι υπόλοιποι θεολόγοι συμφωνούν με τους επικριτές τους, όπως θα 'θελαν να πιστεύουν αυτοί (=επικριτές, χριστιανικά sites/blogs). Αυτό το συμπέρασμα είναι αυθαίρετο, όπως αυθαίρετο είναι να λέει κανείς ότι σίγουρα δεν υπήρχε ιστορικά κάποιος, αν δεν τον κατέγραψε κάποιος ιστορικός.
Δεν χρειάζεται να με ακούσεις για να πειστείς. Οποιοσδήποτε έχει την ελάχιστη επαφή με την εγχώρια ακαδημαϊκή θεολογική και χριστιανική κοινότητα γνωρίζει ότι το μυθικιστικό ζήτημα είναι τεράστιο ταμπού. Να φανταστεις από την έρευνα που έκανα σε παλιές εφημερίδες βρήκα ένα μόνο άρθρο του "προωθημένου" καθηγητή Σάββα Αγουρίδη στην Ελευθεροτυπία (2000) που αναφέρεται στο ζήτημα της (δεδομένης και αδιαμφισβήτητης στο εξωτερικό εδώ και αιώνες) διαμάχης για το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού και ακόμη ένα του μη ακαδημαϊκου θεολόγου Μουστάκη στα "ΝΕΑ" του 1979.

Σε ότι αφορά το βιβλίο μου, όντως δεν υπάρχει συνέντευξη από Έλληνα θεολόγο. Σε πληροφορώ ότι προ 4ετίας περίπου είχα απευθυνθεί σε δύο Έλληνες ακαδημαϊκούς καθηγητές (ο ένας θεολόγος και ο άλλος ιστορικός), για τους οποίους γνώριζα ότι ήταν open minded και είχαν να πουν πράγατα για το συγκεκριμένο θέμα (με τον θεολόγο μάλιστα είχα και συνάντηση εκ του σύνεγγυς). Αν και οι δύο έδειξαν αρχικά ενθουσιασμένοι με το θέμα, όταν ήρθε η ώρα της συνέντευξης εξαφανίστηκαν Επίσης να σου υπενθυμίσω οτι το project της συγκεκριμένης δημοσιογραφικής έρευνας είναι η ανάδειξη του μυθικιστικού κινήματος και όχι η διενέργεια ενός debate συνεντεύξεων που θα παρουσιάζει τις δύο συγκρουόμενες απόψεις.


Παράθεση:
Ναι, θα μπορούσα κι εγώ δικαίως να σε ρωτήσω για ποιό λόγο να κατηγορούμε ή να αμφισβητούμε τον χριστιανισμό, όταν δεν γνωρίζουμε γι' αυτόν σχεδόν τίποτα ή αυτά που γνωρίζει είναι από blogs, internet, γειτόνισσα. Να μιλάμε για νέα ρεύματα του Γιανναρά, όταν αγνοούμε τα παλιά. Να θεωρούμε mainstream τον Σεραφείμ Πειραιώς και νέο τον Μεταλληνό και όχι το αντίστροφο.
Αν αναφέρεσαι σε μένα σε πληροφορώ ότι την τελευταία 8ετία πέρασα αμέτρητες ώρες πάνω από τα ιερά κείμενα του χριστιανισμού, τα βιβλία των απολογητών του 2ου και του 3ου μεταχριστιανικού αιώνα, καθώς επίσης και των κειμένων των πρώτων πατέρων της εκκλησίας με σκοπό να μελετήσω την εικόνα που είχαν αυτοί οι άνθρωποι για τον Ιησού, καθώς επίσης και για να επιβεβαιώσω τις πηγές ή παραπομπες που έβρισκα σε ξένα μυθικιστικά βιβλία. Δεν είμαι ούτε θεολόγος, ούστε ιστορικός, δημοσιογράφος είμαι. Αλλά νομίζω είναι λιγο άστοχο να κατηγορούμαι ότι γνωρίζω τον χριστιανισμό μέσα από το ίντερνετ. Νομίζω ότι γνωρίζω πολλά περισσότερα για τη συγκεκριμένη θρησκεία σε σχέση με τον μ.ο των χριστιανών στη χώρα μας

Παράθεση:
Το να κάνω θρησκευτικό πόλεμο, σημαίνει πως για παράδειγμα πολεμάω τους μουσουλμάνους, σκοτώνω όσους δεν ασπάστηκαν τον χριστιανισμό και επιστρέφω εντός συνόρων μου και συνεχίζω την ζωή μου. Με ενοχλεί δηλαδή που ο δίπλα έχει διαφορετική θρησκεία, του την αλλάζω με πόλεμο και συνεχίζω όπως πριν. Έγινε ποτέ τέτοιος πόλεμος στην ιστορία της ανθρωπότητας;
Μπορείς να μου πεις ποια η διαφορά πολέμου αλλοθρήσκων, με θρησκευτικό πόλεμο;

Θρησκευτικός πόλεμος είναι μία πολεμική επιχείρηση που γίνεται εν ονόματι μιας θρησκείας ή ενός θρησκευτικού προσώπου. Δεν είναι τυχαίο ότι στην ιδιοσυγκρασία όλων ανεξαιρέτως των προχριστιανικών παραδόσεων ο όρος αυτός ήταν παντελώς άγνωστος. Θεωρώ ότι η κήρυξη θρησκευτικών πολέμων στους μεταχριστιανικούς αιώνες (είτε από την πλευρά του χριστιανισμού είτε από αυτή του Ισλάμ) έχει άμεση σχέση με την τοποθέτηση των κύριων πρωταγωνιστών τους στο πεδίο της ιστορίας.
Δεν χρειάζεται να αναφέρουμε πώς το κυριότερο παράδειγμα θρησκευτικών πολέμων, οι σταυροφορίες, έγιναν εν ονόματι της πίστης στον Ιησού. Ανατριχιαστικές επίσης (εντελώς ενδεικτικά) είναι οι εκκαθαρίσεις των "Καθαρών" της Γαλλίας (απομεινάρια των αρχαίων Γνωστικών χριστιανών) που πραγματοποιήθηκαν με εντολή του Πάπα στις αρχές του 13ου αιώνα. Χαρακτηριστικό το παράδειγμα της απάντησης που έδωσε ο Σιμόν Δ', κόμης του Μονφόρ, όταν οι στρατιώτες του τον ρώτησαν πώς θα ξεχώριζαν τους Καθαρούς από τον άμαχο πληθυσμό: "Σφάξτε τους όλους, ο θεός θα ξεχωρίσει ποιοι είναι οι πιστοί του!", ήταν η αφοπλιστική απάντησή του. Ακόμα μια θρησκευτική εκστρατεία "υπό την ευλογία του Ιησού" είχε πραγματοποιηθεί...
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 26-03-14 στις 23:02
Απάντηση με παράθεση