Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #779  
Παλιά 13-02-10, 19:07
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Άνθρωποι του πνεύματος, άνθρωποι ελεύθεροι, ιδεολόγοι, αναζητητές, φιλόσοφοι θα πρέπει πάντα να ανήκουν κάπου και να ακολουθούν ένα και μοναδικό δρόμο μια πορεία ζωής. Να ψάχνεις παντού, να ρωτάς και να αναρωτιέσαι για όλα, να αμφιβάλλεις για αυτά που ξέρεις ή για αυτά που ετοιμάζεσαι να γνωρίσεις είναι κακό - είναι λάθος άλλωστε ποιος θα αφήσει το σπίτι του για να πάει σε κάποιο άλλο;
Anyway, και για να μην με κόψει στον αέρα ο Trithemius επειδή είμαι εκτός θέματος....(έχουμε και αυτό) δεν είδα να σχολιάζεται καμία πηγή που έγραψα παραπάνω περί ιστορικότητας απο τους σεβαστούς χρήστες που τυχαίνει να έχουν αντίθετη γνώμη με αυτή της ιστορίας για το πρόσωπο Ιησούς αλλά έμειναν να σχολιάζουν εμένα την ίδια. Γιατί άραγε; Δεν μπορώ να το γνωρίζω, απλά υποθέτω πως δεν έχουν τίποτα να παρουσιάσουν απέναντι σε αυτά που τους παρουσίασα.

Samael... Το παραπάνω που γράφεις με πάει κατευθείαν σε τρόπους που χρησιμοποιεί ο άνθρωπος, τα "εργαλεία" που τα αναφέρουμε κάποιοι, για να γνωρίσει τόσο τον ίδιο του τον εαυτό όσο και τον κόσμο γύρω του. Οι σεβαστοί χρήστες βέβαια εδώ δεν έχουν καταλάβει τόσο ότι τόσες μέρες έγραφα για την ύπαρξη του Ιησού ως μορφή μέσα στην ιστορία και όχι για τον Χριστό (θεάνθρωπο) όσο και αυτό που αναφέρεις εσύ περί πίστης.
Το να πιστεύω οτι ο Χριστός υπάρχει και να χρησιμοποιώ τα τάδε εργαλεία του χριστιανισμού προς όφελός μου με βοηθά, όσο το κρίνω εγώ φυσικά, να εξελιχθώ - να καταλάβω κάποια πράγματα. Εγώ χρησιμοποιώ την πίστη μου για να φέρω εις πέρας κάποια θέματα (που καλό είναι να μην αναλύσουμε εδώ μέσα γιατί υπάρχουν και ανήλικα αλλά και ενήλικα-ανήλικα). Εγώ χρησιμοποιώ την προσευχή πχ στον χριστιανισμό, εγώ γνωρίζω π.χ οτι στον χριστιανισμό θα πρέπει μέσω του Θεού να φθάσω στο να επιτύχω κάποια κατάσταση, όπως επίσης και μέσω των ανθρώπων για κάποιες άλλες. Γνωρίζω απο την αρχή λοιπόν, οτι έτσι είναι ο δρόμος της χριστιανικής φιλοσοφίας, αν θέλω τον επιλέγω και τον χρησιμοποιώ αν δεν θέλω επιλέγω κάποιον άλλον ή μπορεί να επιλέξω να δοκιμάζω δρόμους .
Αν καταλάβουμε ότι όλα γύρω μας θεωρίες, θέσεις, στάσεις ζωής, πιστεύω κοκ είναι απλά διάφορα και διαφορετικά εργαλέια που μπορούμε να τα χρησιμοπιοήσουμε να τα αρνηθούμε ακόμη και να τα τροποποιήσουμε έχουμε καταλάβει με λίγα λόγια το πόσο έυπλαστος είναι ο μακρόκοσμος...
Και επανέρχομαι (θα με κοψει το Ε.Σ.Ρ) Ενώχ γιατί το Ταλμούδ εμφανίζει τον Ιησού ως υπαρκτό πρόσωπο της ιστορίας; Γιατί οι Εβραίοι αποδέχονται τον Ιησού μόνο ως άνθρωπο; Αφού δεν υπήρξε ποτέ, μόνο κάτι άνθρωποι ονόματι Απόστολοι τον είχαν δει, τι ανάγκασε τους Εβραίους να τον εμφανίσουν μέσα στην Ιστορία; Περιμένω μια ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη απάντηση σου όπως συνηθιζεις άλλωστε να δίνεις (ειρωνικό ήταν αυτό το τελευταίο).

Απάντηση του Ενώχ στα παραπάνω...

Φυσικά και δεν περίμενα καμία απάντηση στο περι ιστορικότητας του Ιησού... Δεν σου τα μάθανε καλά φαίνεται... (οι δάσκαλοι στο σχολείο)

...είναι κάτι που προς το παρόν δεν πρόκειται να καταλάβεις.

Υ.Γ

Κατευθυνόμενη άποψη - γνώση. Δέχομαι μόνο αυτό που είναι πιο κοντά στη δική μου αλήθεια. Ενώχ, Ενώχ δεν "ανοίγουν" έτσι τα ανθρώπινα μάτια...

Αφού λοιπόν, έστω και με ειρωνείες, δόθηκαν κάποιες απαντήσεις, όποιες και
εάν είναι αυτές,

σε δείγμα καλής θέλησης, θα παραβλέψω τις όποιες ειρωνείες και θα σου
απαντήσω. Μην με ευχαριστείς... δεν κάνει τίποτα.

Θα πρέπει να πω, ότι για όσα σημεία υπάρχει η ΣΑΦΗ ένδειξη ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ
πιστεύω (δηλαδή όσα αρχίζουν με "Εγώ") δεν θα απαντήσω... γιατί
ΕΓΩ δεν θέλω να "το παίζω" κριτής κανενός

Για να ειδούμε λεπόν...

Κάπου ρωτάς κάτι για το Ταλμούδ... συγκεκριμένα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενώχ γιατί το Ταλμούδ εμφανίζει τον Ιησού ως υπαρκτό πρόσωπο της ιστορίας;
Εάν σε απασχολεί ως ανάλυση του Ταλμούδ.. δεν μπορώ να σε βοηθήσω
τώρα. Το συζητάμε εάν θες κάποια άλλη στιγμή.

Εάν "προσκομίζεις" την αναφορά του Ταλμούδ στον Ιησού ως ιστορική
απόδειξη...

Αναρωτιέμαι...
Είναι το Ταλμούδ Ιστορικό κείμενο;
Εάν ναι, τότε ό,τι λέει (ό,τι λέγεται ΣΕ ΟΛΑ τα βιβλία του) σημαίνει
ότι είναι ιστορική αλήθεια (είναι έτσι; Δεν ξέρω. Θα μπορούσες
να με διαφωτίσεις; )

Εάν όχι, τότε γιατί το προσκομίζεις ως ιστορικό στοιχείο;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί οι Εβραίοι αποδέχονται τον Ιησού μόνο ως άνθρωπο;
Και γιατί οι έλληνες δεν τον αποδέχονται καθόλου ούτε ως άνθρωπο;

Ποιοί Εβραίοι θα μου πεις.. και ποιοί Έλληνες...
Έλα ντε;

Οι Έλληνες που αρχίζει το όνομά τους με το αντίστοιχο γράμμα από τους
Εβραίους "σου"


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού δεν υπήρξε ποτέ, μόνο κάτι άνθρωποι ονόματι Απόστολοι τον είχαν δει, τι ανάγκασε τους Εβραίους να τον εμφανίσουν μέσα στην Ιστορία;

Εάν μου ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ
ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ τότε να σου απαντήσω... μέχρι τότε θα αρκούμαι να σου
επαναλαμβάνω ότι δεν "είμαι" με καμία μεριά... μόνο ότι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ
ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΥΠΗΡΞΕ είπα

Και ότι το ζήτημα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά και δεν περίμενα καμία απάντηση στο περι ιστορικότητας του Ιησού... Δεν σου τα μάθανε καλά φαίνεται... (οι δάσκαλοι στο σχολείο)
Φυσικά και ΔΕΝ θα ξαναπάρεις σοβαρή απάντηση (για οποιοδήποτε θέμα)
εαν δεν εγκαταλείψεις τις ειρωνείες, που φαίνεται ότι τόσο καλά σου
τις μάθανε (οι δάσκαλοι στο σχολείο)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
...είναι κάτι που προς το παρόν δεν πρόκειται να καταλάβεις.
χαίρομαι, γιατί δεν μου αρέσει να καταλαβαίνω πράγματα που τα θεωρώ άτιμα.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατευθυνόμενη άποψη - γνώση. Δέχομαι μόνο αυτό που είναι πιο κοντά στη δική μου αλήθεια. Ενώχ, Ενώχ δεν "ανοίγουν" έτσι τα ανθρώπινα μάτια...
Είπε ο Γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα...

Άραγε.. γιατί μου ήρθε αυτό το γνωμικό στο μυαλό;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 03-11-10 στις 23:07
Απάντηση με παράθεση