Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #138  
Παλιά 23-03-06, 16:22
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Παράθεση:
Ελεος ρε Παθοκτονε
"Mercy is for the...weak"
Παράθεση:
καθομουν μια ωρα μπροστα σε βιβλια και διαδικτυο
Μίαν ολόκληρη ώρα;..Και το μόνο που κάνατε ήταν να αντιγράψετε άρθρα παγανιστών και του ΥΣΕΕ;Τη θεωρία περί ρωμαιοχριστιανισμού από που την δανειστήκατε,αγαπητέ;Για τόσο άνοες μας περνάτε;
Παράθεση:
για να καταριψω τις προερχομενες απο την ΟΟΔΕ ασυναρτησιες του σνουπυ
Εγώ που έχω μία πολύ καλή μελέτη επί του θέματος διατί λέγει τα ίδια με τον Snoopy;Αν ψάξετε,αγαπητέ,και στα άρθρα του forum του metafysiko ακόμη,θα βρείτε αυτές τις απόψεις...Όχι μόνο στα άρθρα της ΟΟΔΕ(που είναι γνωστό γιατί δεν σας αρέσει,παρά τα τεκμηριωμένα και πολύ ενδιαφέροντα
άρθρα
που-οφείλω να πω πως-φιλοξενεί στον ιστοχώρο της).Τώρα,για το αν τις...καταρρίψατε,αφήστε το...



Παράθεση:
οταν απαντουσα δεν ειχα υπ'οψιν μου το βιβλιο του "ακραιου" Γρηγορομιχελακη
Δεν το γνωρίζω,αλλά αναφέρετε παρόμοιες ανόητες και αστήρικτες θεωρίες,οι οποίες στηρίζονται σε συρραφή απιθάνων ξένων(που κάποιες φορές δε τις κατανοεί κι ο...μεταφραστής,όπως αποδεικνύεται)αντιχριστιανών κειμένων...

Παράθεση:
αλλα αναφορα του Icke σε κεφαλαιο του για τη γεναιαλογια της εξουσιας που απαριθμει τους εσταυρωμενους (παρομοια ζωη και θανατο) της ανθρωπινης ιστοριας πολυ πριν το Χριστο.
Είπε κανείς εξ αυτών"Εγώ είμαι η οδός ,η
αλήθεια και η ζωή";Ελάτε τώρα,δεν πείθετε ούτε τον εαυτό σας...Εξ άλλου,η σταύρωσι ήταν "κοινός"τρόπος θανατώσεως...


Παράθεση:
Οσο για τα σχολια δεν ηταν καθολου προκατειλημμενα. Μονο και μονο που μπηκα στον κοπο να αναφερω τα οσα εχουν πει (οι ιστορικοι) και την ημερομηνια γεννησης και θανατου τους καθως επισης και τη σχεση πολλων εξ' αυτων με το ρωμαϊκο κατεστημενω, κρινω πως οχι μονο προσεφερα αρκετα στη συζητηση μας, αλλα εδωσα νεες διαστασεις στη θεωρια περι ρωμαϊκης προελευσης του χριστιανισμου.
Το μόνο που κάνατε ήταν να αντιγράψετε κάποιες στημένες απόψεις και να διαστρεβλώσετε τα κείμενα και τα στοιχεία.Έχετε τόση άγνοια με το θέμα που αγνοε
ίτε ότι ο Τάκιτος
και πολλοί άλλοι ιστορικοί,όπως ο Πλίνιος ο νεώτερος
(που είναι κορυφαίοι κατά κοινή ομολογία ιστορικοί)ήσαν σφόδρα αντιχριστιανοί,πράγμα που φαίνεται ακόμη και από τα αποσπάσματα που αναφέρονται και στον Χριστό,αφού κάμνουν λόγο περί "νέας και κακοποιού δεισιδαιμονίας"κ.λπ.

Ακόμη,εάν γνωρίζατε ποιος ήταν ο Φλάβιος Ιώσηπος(του οποίου εγώ γνωρίζω τουλάχιστον δύο αναφορές εκ των οποίων τουλάχιστον η μία είναι οπωσδήποτε γνήσια
στο πρόσωπο του Ιησού),θα αντιλαμβανόσασταν τι σημασία έχει η παραδοχή της ιστορικής υπάρξεως του Ιησού...Το ίδιο ισχύει και για το Ταλμούδ,την mishna συγκεκριμένα,που είναι η ραββινική προφορική παράδοσι και την gemara,που είναι σχόλια επ'αυτης της παραδόσεως...Έχει τεράστια σημασία η αναφορά του Ταλμούδ στο πρόσωπο του Ιησού με αρκετά στοιχεία,όπως έχω ξαναπεί...Ακόμη,υπάρχει κείμενο (-επιστολή,όπως αυτή του Ιησού προς Άβγαρον)
του Ποντίου Πιλάτου προς τον
Τιβέριο,αν δεν κάμνω λάθος που σώζεται από
μεταγενεστέρους...Αυτά προς το παρόν.
Θα επανέλθω.Πάντα φιλικά.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 23-03-06 στις 16:39
Απάντηση με παράθεση