Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #335  
Παλιά 20-04-07, 19:18
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Ένα από τα σχόλια κάποιοι χριστιανού στο βίντεο που ανέβασα με τον αναπτήρα (το θυμάστε κάποιοι από εδώ) ήταν ότι είναι σίγουρος ότι θα καώ στην κόλαση!
Τυπική αντίδραση χριστιανού δεν νομίζετε;
Mάλλον απ'ότι φαίνεται θα κάνω παρέα με τον Καλόπουλο βράζοντας αιωνίως στα καζάνια της κολάσεως επειδή τολμάμε να αμφισβητήσουμε το αδιαμφισβήτητο θαύμα του Αγίου Φωτός!
Δείγματα χριστιανικής αγάπης..
Φίλε μου sceptic, κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος πως εσύ, εγώ ή όποιος άλλος θα καούμε στην κόλαση, οπότε προσυπογράφω αυτό που λες περί της τυπικής χριστιανικής αγάπης. Εκεί την έχουν καταντήσει όλοι εκείνοι που δήθεν κόπτονται περί αυτής.
Είναι δικαίωμά σου να αμφισβητείς το Φως ως θαύμα κι εσύ και ο Καλόπουλος και ο καθένας, όπως είναι εξίσου δικαίωμα κάποιων άλλων να διαφωνούν.
Όμως, χωρίς να αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, θέλω να πω ότι το συμπέρασμά μου είναι πως οι ενστάσεις των περισσοτέρων που διαφωνούν είναι για τον απλούστατο λόγο ότι συμβαίνει στο χριστιανισμό. Είναι οι ίδιοι που πολύ πιο εύκολα θα δέχονταν την όποια ξενόφερτη ανοησία περί μεταφυσικού φαινομένου. Σε αντίθεση με τους περισσότερους εδώ, υπάρχουν και κάποιοι που διαφωνούν μόνο από λόγους κακοήθειας και εμπάθειας προς τη θρησκεία τη συγκεκριμένη, όπως υπάρχουν κάποιοι άλλοι από την αντίθετη πλευρά που πιστεύουν μόνο επειδή κάποτε κάποιος έτσι τους είπε να κάνουν. Αυτοί είναι χειρότεροι από τους πρώτους, γιατί επικαλούνται μια δήθεν αγάπη κατά τα άλλα, την οποία όμως εφαρμόζουν κατά τρόπο ουσιαστικά εμετικό.
Το Πνεύμα, όπως ειπώθηκε από το Μίλτο, δεν είναι προνόμιο της επιστήμης και, σε πείσμα αρκετών, προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να συνυπάρχει και με την πίστη-θρησκεία αλλά και με την επιστήμη. Κάτι τέτοιο είναι δύσκολο, αλλά θεωρώ ότι μπορεί να γίνει.
Βίντεο με το φως στα γένια υπάρχουν, τα έχω δει. Το επιχείρημα περί των φωτογραφικών φλας νομίζω ότι υποτιμά τη νοημοσύνη όλων μας και υποβιβάζει τη συζήτηση. Το λόγο για τον οποίο μπορεί να συμβαίνει η Αφή του Φωτός, δεν πρόκειται αν το βρούμε, ούτε το γιατί ακολουθεί την κινητή εορτή του Πάσχα. Για κάποιους αυτό γίνεται επειδή είναι μια πρφανής απάτη, για κάποιους άλλους επειδή συνδέεται με την Ανάσταση του Χριστού. Και τα δύο επιχειρήματα δεκτά για εμένα...
Απάντηση με παράθεση