Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 27-11-05, 20:22
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή νυξ ασέληνος...

Αγαπητέ μου φίλε Σκαθαροζούμη,σας ευχαριστώ για τον πόνο(=κόπο) σας(είσθε φιλόπονος,φαίνεται αυτό ).Να εμβώμεν στο "ψητό":δεν θέλω -ειλικρινώς-να σας προσβάλω,αλλά είναι προφανέστατο ότι δεν έχετε και μέρα μεσημέρι σε αρκετά θέματα...
Ο Πλάτων που μιλούσε περί προ του γάμου αγνοίας ωσάν Πατήρ-Άγιος της Εκκλησίας είναι κι αυτός υπέρ της καταπιέσεως των φυσικών,άρα και σωστών,ακόρεστων αφροδισίων ορμών;;΄'Αρετή θεόσδοτος"- Πλάτων ή "εγώ είμαι η άμπελος η αληθινή"-Ι.Χ.Αυτό είναι το κλειδί...
Η λέξη"θαύμα"είναι αδόκιμος,καλύτερα(αν θέλουμε να μιλούμε με ορθόδοξους όρους,αφού αυτούς αμφισβητούμε(-είτε))να πούμε (θεο)σημείο...Ο μετανεωτεριστικός μεσαίων έρχεται,γι'αυτό επιχειρεί να καταστρέψει τον Χριστιανισμό μέσω και του Δουρείου ίππου της νεο-ειδωλολατρείας...Έχετε επισκεφθεί ιερέα ποτέ στη ζωή σας;Μήπως τους"μπερδέψατε"με τους μουφτήδες;Διότι αυτά που λέτε είναι εξωπραγματικά.Αν είχατε"γέροντα",λοιπόν,στον οποίον εξ ελευθερίας υπακούετε,εννοείται πως θα σας επέτρεπε να διαβάζετε όποιο βιβλίο θέλετε,π.χ. τον μοδάτο"κωδ. DA VINCI" ή οτιδήποτε άλλο(π.χ. το Κοράνι),ίσως να σας συμβούλευε να διαβάσετε κάτι άλλο πριν,για να έχετε τις απαντήσεις σε σχετικά θέματα που θίγονται...Το φως δεν φοβάται το σκότος...Το φως διαλύει το σκότος...Όταν το Ίντερνετ έχει άπειρες ιστοσελίδες πορνογραφικές,αγοράς ναρκωτικών,μαγείας κ.λπ.,δεν είναι εύλογος ο χαρακτηρισμός που αναφέρετε;;Δεν τους"παίρνει όλους η μπάλα"...Επίσης,τι σημαίνει το τριγράμματο www;Worldwide web;Είστε σίγουρος,φίλε μου;Για να μην πούμε για το φακέλλωμα μέσω του Διαδικτύου(από πού ξεκίνησε αυτό το δίκτυο υπολογιστών;)Που τα είδατε τα καψίματα βιβλίων και τα υπόλοιπα;Στην ασύδοτη εποχή μας,παρουσιάζονται πέη να "ατιμάζουν"σταυρούς(δηλαδή,τέτοια εμετικά θεάματα)με χορηγία του ΥΠ.ΠΟ. και δεν κουνιέται φύλλο...
Επίσης,απ'όσο γνωρίζω το Άγιο Πάσχα εορτάζεται την ίδια ημέρα από Ορθοδόξους και ενισταμένους(του παλαιού ημερολογίου)...
Η προσκύνηση που κάνουμε στις εικόνες και στα λείψανα είναι τιμητική και όχι λατρευτική.Προσκύνηση σημαίνει φίλημα.Εσείς όταν ασπάζεσθε κάποιον φίλο σας,το κάνετε ΄για να λατρεύσετε Θεό;Εαν δεν γνωρίζετε,είναι εντιμότερο να μην εκφέρετε άποψη...
Οι εκδόσεις "Κάκτος"του πενθοφορούντος αντιχριστιανού κ.Χατζόπουλου...Χμμμ...Δεν νομίζετε πως διαβάζετε μόνο τις απόψεις(φανατικών)πολεμίων του Χριστού;;
Ο ιδιαίτερα νουνεχής(εκτός από φωτισμένος) π.Μεταλληνός έχει όντως εκβάλει λόγους περί του φαινομένου
αυτού.Το συγκεκριμένο συμπόσιο δεν το γνωρίζω...Οι δαίμονες,αγαπητέ μου,εκδηλώνονται με πολλούς τρόπους...Για μένα,η ύπαρξή τους είναι αυτονόητη...Αν το ερευνήσετε με διάθεση εκζήτησης αλήθειας,θα το καταλάβετε...Πάντως,όπως λέγεται κι από εντός του χώρου του αρχαιολατρικού,πολλοί παριστάνοντες τους νεο-παγανιστές είναι τέκτονες...Μιλάμε για τέτοια υποκρισία...Όμως εσάς σας παροργίζουν μόνον οι... (συλλήβδην)κακοί και φιλοχρήματοι παπάδες...
Συνεχίστε με την διατύπωση των απόψεών σας και θα σας απαντήσω...Έχουμε πολλά να πούμε...Σας ευχαριστώ...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση