Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 27-11-05, 21:16
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή στον πολυγραφότατο beetlejuice

Αγαπητέ μου,σας ευχαριστώ που απαντάτε(ξέρετε δεν το πράττουν όλοι αυτό...)και που έχετε τις δικές σας απόψεις ν'αντιπαραθέσετε.Για ν'απαντήσω σ'αυτό που μου γράψατε(και σας ευχαριστώ)στο άλλο μήνυμά σας,σημασία έχει ότι(καθ'ως ελπίζω)είμαστε κι οι δύο φιλαλήθεις...Η Ορθοδοξία διέσωσε την εκζήτηση αληθείας(των κορυφών)του Ελληνισμού,όπως-νομίζω-γράφει κάπου κι ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς...Αυτή την εκζήτηση ας ελπίσουμε πως θα διενεργήσουμε κι εμείς απροκατάληπτα και τεκμηριωμένα...
Όσο κι αν δεν πολυαγαπάτε τον κ.Λιακόπουλο,τα στοιχεία που παρατίθενται από τον αξιολογότατο κ.Σωτηρίου εκεί(π.χ πως-και πώς-ο Σουητώνιος,το...Ταλμούδ κ.α. αναφέρονται στον Ι.Χ.ως ιστορική προσωπικότητα)είναι άξια μνείας.Ο κύριος Σακκέτος είχε κάνει στα περισπούδαστα έργα του/άρθρα του επανειλημμένως εύγλωττες αναφορές στο ζήτημα...
Για το ζήτημα των ψυχικών προβλημάτων(όπως αποδεικνύεται πολλοί εμπαθείς αντιχριστιανοί έπασχαν από τέτοια,ιδίως από(μανιο)κατάθλιψη),δεν ευρίσκω η χλεύη σας να στηρίζεται κάπου...Από την άλλη,είναι 100%βέβαιο,αν βλέπαμε τα σχετικά στατιστικά στοιχεία,θα ανακαλύπταμε ότι σχεδόν κανείς πιστός και όντως ενάρετος δεν θα έπασχε από αυτά...Εξ άλλου,είναι και αυτά"σημείο των καιρών(μας)",δηλαδή των καιρών του εγωκεντρισμού-της αλλοτριώσεως...Στην Αμερική δεκάδες εκατομμύρια άνθρωποι ξεκινούν τη μέρα τους με αντικαταθλιπτικά...Επί του ζητήματος έχω ζητήσει την άποψη ψυχιάτρου,ο οποίος συμφώνησε με τη θέση αυτή που επικαλεσθήκατε...Κάποτε ο Π.Γιαννουλάκης είχε αποκαλύψει ότι εκεί που υπάρχουν αναφορές θεάσεως στοιχειών του κάτω κόσμου κ.λπ.,παρουσιάζονται πλείστες ψυχασθένειες...(στο περιοδικό "Μυστική Ελλάδα")Το ότι ο άνθρωπος δέχεται υποβολές από πνεύματα εκτός αυτού το είχε αποκαλύψει νομπελίστας -ειδικός στα ζητήματα του ανθρωπίνου εγκεφάλου...Η υγιής επιστήμη το αποδέχεται...
Νομίζω αυτός ήταν και ο συγγραφεύς(ο δεύτερος που αναφέρετε)του:"Το βιβλίο που η εκκλησία σου δε(...)θέλει να διαβάσεις".Δυστυχώς,οι περισσότεροι από αυτούς τους συγγραφείς(στην καλύτερη περίπτωση)έχουν μεσάνυχτα εν σχέσει με τα χριστιανικά κείμενα...Δεν δικαιολογούνται αλλοιώς απόψεις όπως "ο Χριστιανισμός θέλει τον άνθρωπο ...βλάκα"...Ο Απ.Παύλος αναφέρει κάπου:"γίνεστε νήπια στην κακία,τέλοιοι στο μυαλό"Αυτοί που δεν είναι σύμφωνοι με την διδασκαλία του Ι.Χ. και της Ορθοδοξίας είναι οι διανοητικώς πολυπράγμονες(κάτι που επιφέρει καταφανώς νοητικό στόμωμα)...
Έχετε πάντως πολύ"alternative" πηγές...Αυτό που μου λέτε με τον Κ.Παπαρρηγόπουλο δεν υποστηριζόταν από γνωστό για τις αντιχριστιανικές επιπολαιότητες και τις ψευδοπλασίες του ακόμη-ακόμη(στην ανάγκη)"αρχαιολατρικό"περιοδικό;;(Αυτά τ'αποκαλύπτει ο π.Γ.Μεταλληνός στο βιβλίο που σας είπα)Ο Κ.Παπαρρηγόπουλος είναι τεράστιο ανάστημα πνευματικού ανδρός,αγαπητέ μου...Άλλωστε και άλλοι μεγάλοι ιστορικοί έχουν υποστηρίξει τις ίδιες απόψεις(όπως και ο ακαδημαικός κ.Μπαμπινιώτης)...Μάλλον δεν τους αρέσει(ο Παπ.),διότι αναφέρει πως οι αρχαίες δοξασίες στον ελληνικό χώρο είχαν εν πολλοίς πεθάνεικαι η κοινωνία ήταν πνευματικώς εν ερήμω αυχμηροτάτη όταν ήλθε το κεφαλόβρυσο,ο Ι.Χ.!
Σας ευχαριστώ,αγαπητέ μου κι εγώ...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση