Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #70  
Παλιά 07-12-05, 02:52
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κατ'αρχάς,συνεπιστήμονα(με την στενή έννοια) quendi,σας ευχαριστώ πολύ για τις πηγές που μου αναφέρετε.Καλοσύνη σας.

Τον Κάρολο Δαρβίνο τον εκτιμούμε πολύ,ως έναν φιλέρευνο άνθρωπο με εντονότατες πνευματικές ανησυχίες κ.λπ.
Παρακαλω,ελπιζω να σας φανουν χρησιμα,κ χαιρομαι που (επανα)διατυπωνετε αυτην την αποψη για τον Δαρβινο αν κ νομιζω αποφυγατε την ερωτηση για την εξελιξη Παντως σκεφτομαι οτι πρεπει να ανοιχτει αυτο το θεμα καπου,οπως ειπε κ ο Πλανητης.

Παράθεση:
Quendi,έχετε ακούσει τον όρο"μαύρη προπαγάνδα";Αυτό ακριβώς ισχύει στην περίπτωση της καταστροφής της βιβλιοθήκης της Αλεξανδρείας από τους Χριστιανούς.Αυτό που λέτε,μάλλον σε κάποιο βιβλίο alternative εκδόσεων το διαβάσατε(έχω κάτι πολύ συγκεκριμένο υπ'όψιν).Διασταυρώσατε,αγαπητέ μου,τις πηγές σας,διότι πολλοί επιθυμούν να ενστερνίζονται όποια πηγή ενισχύει την πλάνη/ιδεοληψία τους...
Βασικα δεν διαβαζω εδω κ αρκετο καιρο alternative βιβλια χωρις να θελω να πω οτι σε αυτα δεν περιεχονται σημαντικες πληροφοριες για να τις ψαξεις..Στο συγκεκριμενο θεμα δεν ενστερνιζομαι καποια απο τις δυο αποψεις γιατι νομιζω τα ιστορικα στοιχεια αφηνουν κενα.Προφανως αναφερεστε στη παραθεση των προτασεων του φιλου Vοel που ειπα οτι με καλυπτουν.Πραγματικα με καλυπτουν ολα τα υπολοιπα αφηνοντας ανοιχτο αυτο.Δεν σκεφτηκα να το αφαιρεσω.Παντως μπορουσα να αναφερω 10αδες παραδειγματα που καταδεικνυουν την συκρουση Εκκλησιας-Επιστημης αλλα δεν χρειαζεται.Για αυτο παραθεσα την βιβλιογραφια οπου μπορειτε να διαβασετε για ιστορικα τεκμηριωμενα γεγονοτα που εφραζαν τον δρομο στην αναπτυξη κ προοδο κ ειχαν σαν αποτελεσμα την επιστημονικη (κ οχι μονο) Αναγεννηση.ΚΑπου εδω νομιζω οτι ειναι συνετο να κλεισουμε αυτην την παρενθεση για να συνεχιστει η συζητηση εντος θεματος για να μην κουραζουμε κ τους υπολοιπους αναγνωστες..Αν θελετε κατι αλλο prive ή σε αλλο topic παρακαλω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 07-12-05 στις 02:54
Απάντηση με παράθεση