Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #360  
Παλιά 07-02-07, 01:58
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Φίλη Λίτσα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε μου λες. Για πες μου εσύ που πείθεσαι μόνο από ιστορικές αποδείξεις και τις φιλτράρεις κιολας ποιές ιστορικές μαρτυρίες και ντοκουμέντα βρήκες που να αναφέρονται στους περσικούς πολέμους; Διερεύνησες την σκοπιμότητά τους; Γιατί κι ο επιτάφιος του Περικλέους ενα κείμενο που εξυμνεί τον νεκρό είναι αλλά δεν σημαίνει πως όλα αυτά που αναφέρονται ίσχυαν για τον εκλιπόντα, μπορεί και να ήταν λόγος που προσπαθούσε να ανυψώσει το ηθικό, κατα τον αυτό τρόπο ο Ηρόδοτος μέσα στο κλίμα αλληλοσπαραγμού που επικρατούσε στην ελληνική επικράτεια μπορεί να συνέθεσε στο μυαλό του και κατόπιν να έγραψε, μια φανταστική ιστορία θάρρους, ομοιογένειας και αντοχής των ελλήνων εναντίον των μισητών γειτόνων περσών.

Δεν μπορώ και εγώ να γράψω μια ιστορία με έναν φανταστικό πόλεμο μεταξύ ελλάδας-τουρκίας προκειμένου να επιτύχω μια εθνική συσπείρωση;;;;; Ο Τόλκιν που έγραψε τον άρχοντα του δακτυλιδιού και περιγράφει πολέμους αναφέρει πραγματικά γεγονότα;;;;;; Τι φιλτράρισες λοιπόν εσύ και πείστηκες όπως λες πως οι περσικοί συνέβησαν; Μη μου πεις μα τα ευρήματα του τείχους των αθηνών γιατί θα σου πω και εγώ όπως λένε αυτοί που αρνούνται την ιστορικότητα των ευαγγελίων πως το τείχος είχε ήδη χτιστεί προ του Ηροδότου και γνωρίζοντας το αυτό ο Ηρόδοτος το έβαλε στην φανταστική του ιστορία.

Εσύ λοιπόν που κάνεις την ψαχμένη ιστορικό θέλω να μου αποδείξεις με ιστορικά ντοκουμέντα, και με ιστορικές πηγές τους περσικούς πολέμους. Εδώ σε θέλω κάβουρα.

Ασε τώρα το άλλο το κουφό για την Τροία που μας είπες, δηλαδή τα ερείπια που ανακαλύφτηκαν στην συγκεκριμένη περιοχή και που αντιστοιχούν σε πέντε στρώματα, το καθένα από τα οποία αντιστοιχεί σε χτίσιμο και κάψιμο της πόλης κατα την δική σου άποψη αποδεικνύει πως εκεί ήταν η Τροία; Σε ποιό από όλα τα στρώματα;

Με όλη την επιχειρηματολογία μου θέλω απλά να πω πως το να αμφισβητήσεις ένα ιστορικό γεγονός ή ένα ιστορικό πρόσωπο είναι το μόνο εύκολο ειδικά όταν αναφέρεσαι σε τόσο μακρυνά χρόνια, εδώ οι Τούρκοι αμφισβητούν την γενοκτονία των αρμενίων που έγινε πριν 80 χρόνια γιατί δεν υπάρχουν ιστορικά ντοκουμέντα όπως ισχυρίζονται, φανταστείτε πόσο δύσκολο είναι να υπάρξουν πολύπλευρες ιστορικές μαρτυρίες και πηγές για μια ξεχασμένη γωνιά της ρωμαικής αυτοκρατορίας όπως η Παλαιστίνη.

Αυτό που έχω ξαναπεί και ξαναλέω είναι πως η λογική μας οδηγεί στο να ισχυριστούμε πως ο Ιησούς υπήρχε σαν πρόσωπο άσχετα αν τον πιστεύουμε σαν θεό ή όχι.

Και η λογική είναι μια, πως σε ένα κλίμα βαθειά θεοκρατικό, ιουδαικό και τυπολατρικό πείστηκαν χιλιάδες πολίτες για την αλήθεια των κυρητώμμενων λόγων, βαπτίσθηκαν και μαρτύρησαν για ένα πρόσωπο. Δεν ήταν τρελλός ο Στέφανος που λιθοβολήθηκε να υποστηρίζει με πάθος μέχρι που οδηγούνταν σε εκτέλεση τον Ιηαού αν δεν τον είχε δει.

Δεν ήταν τρελλός ο Ιωάννης ο Θεολόγος που πήγαινε στις εκκλησίες 108 χρονών ίσα ίσα που περπατούσε για να εμψυχώσει τους χριστιανούς.

Και πείτε μου ποιά σκοπιμότητα είχαν οι ευαγγελιστές;;;; Γιατί να θέλουν να στηρίξουν μια θρησκεία με ψεύτικα κείμενα που δεν είχε κανένα αντάλλαγμα για αυτούς παρα μόνο την λοιδωρία, την συκοφάντηση και τον θάνατο; Το σκέφτεστε οι περισσότεροι με τα σημερινά δεδομένα που οι εκκλησίες είναι μαγαζάκια πίστης. Στην εποχή των ευαγγελιστών δεν υπήρχε κανένα οικονομικό όφελος από τη νέα θρησκεία καθότι οι πρώτοι χριστιανοί ήταν πολύ ταλαίπωροι και φτωχοί. Οσοι πίστευαν εκείνα τα χρόνια στην νέα θρησκεία ήταν για να το πω στην αργκω, στην απέξω, δεν τους λογάριαζε κανείς, δεν τους βοηθούσε κανείς,τους κορόιδευαν, γελούσαν μαζί τους κτλ. Που είναι λοιπόν το κίνητρο των ευαγγελιστών; Αν κάνετε τον κόπο και διαβάσετε προσεκτικά τα ευαγγέλια θα δείτε την ανασφάλεια που έχουν οι ευαγγελιστές, όταν τα γράφουν, δείτε μόνο πόσες φορές αναφέρεται η φράση "δεν κάναμε αυτό ή το άλλο ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ", φανταστείτε τι αντιμετώπιζαν στην καθημερινότητα τους και τι φόβος τους είχε καταβάλλει, και μετά μου λέτε για κίνητρο και σκοπιμότητες. Ποιές σκοπιμότητες; να ζούνε σαν τα ποντίκια σε λαγούμια και να τρέμει το φιλοκάρδι τους μην τους ανακαλύψουν;;;;
Απάντηση με παράθεση